Tysiące pielgrzymów przybyło na Jasną Górę
Kilkanaście tysięcy pielgrzymów przybyło w dwunastu pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę w Częstochowie, gdzie przed przypadającym w piątek świętem
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny trwa szczyt pielgrzymkowy.
13.08.2008 | aktual.: 13.08.2008 20:53
Pod hasłem: "W szkole Maryi" przed jasnogórski szczyt dotarła 27. Piesza Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej. 2,5 tys. pielgrzymów pokonało 200 km, maszerując przez 8 dni. Najstarszy pielgrzym miał 76 lat, a najmłodszy 7 miesięcy.
Ponad 2,2 tys. osób przyszło w tym roku na Jasną Górę w 31. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Rzeszowskiej. Pokonali 300 km i spędzili 10 dni w drodze.
Pielgrzymi podkreślali życzliwość, z jaką spotykali się na trasie pielgrzymki. Wszędzie jesteśmy bardzo życzliwie przyjmowani, ludzie otwierają przed nami swoje domy. Jest może tylko jeden mankament pielgrzymkowy - jest coraz mniej stodół, bo ludzie niestety przestają być rolnikami i stąd może czasami problemy z noclegami, ale nie wynika to z braku życzliwości, ale z autentycznych braków możliwości noclegu - powiedział przewodnik jednej z grup ks. Marek Kiełbasa.
Po raz 18. dotarła na Jasną Górę Piesza Pielgrzymka Diecezji Drohiczyńskiej, licząca w tym roku 779 pielgrzymów.
W tym roku wasze pielgrzymowanie zbiegło się z czasem trwania kolejnej olimpiady, która jest także, swego rodzaju, pielgrzymką do przeszłości, do różnorodności ludzkiej i do możliwości ludzkiego ciała oraz ducha. Ma ona przypominać wszystkim o jednym świecie i o jednym marzeniu niosąc radość, nadzieję i dumę. Kolejny raz możemy się przekonać, że tam, gdzie są szczere intencje, gdzie jest świadomość wspólnoty rodzaju ludzkiego, tam jest miejsce na dobro i prawdę, tam jest miejsce na szacunek dla odrębności kulturowych i etnicznych - podkreślił w homilii biskup diecezji drohiczyńskiej Antoni Dydycz.
W kolejnej, 17. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Sosnowieckiej przybyło ponad 1,5 tys. pątników. Wędrowano w 10 grupach przez 6 dni. Trasa marszu liczyła 150 km.
Przybyły też 20. Piesza Pielgrzymka Włocławska i 18. Piesza Pielgrzymka z Konina. Na Jasną Górę przybyło w czterech grupach 1100 osób. Wśród pątników było także ok. 28 osób niepełnosprawnych pielgrzymujących na wózkach inwalidzkich.
24. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej połączyła w swych szeregach 485 osób. Najdłuższą trasę mieli do pokonania pielgrzymi z Łukęcina. Przeszli oni aż 624 km w 20 dni. Dzień krócej wędrowali pątnicy ze Świnoujścia przemierzając 611 km. Pozostałe grupy przeszły ok. 500 km w 16 dni.
W 26. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej dotarło 800 pątników. Najdłużej na szlaku byli pielgrzymi z Ustki - w czasie 19 dni przebyli 590 km. Natomiast ci, którzy wyruszyli z Koszalina i Kołobrzegu, mieli do przejścia 530 km i pokonali je w 17 dni.
30. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej i 27. Piesza Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej zgromadziły 1300 pielgrzymów, którzy pokonali średnio 400 km w ciągu 13 dni. Całą drogę szedł z pielgrzymami bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej. Najmłodszy pielgrzym miał pół roku, najstarszym był 86- letni ksiądz Konrad Sowiecki. Jedną z grup stanowiły osoby niepełnosprawne.
Na Jasną Górę dotarła też 17. Piesza Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej. 952 pielgrzymów szło - w zależności od miejsca wyruszenia - od 12 do 18 dni, pokonując od 360 do 590 km. Najmłodszy pielgrzym miał 2 miesiące, najstarszy - 73 lata. Większość stanowiła młodzież. Do pielgrzymów dołączyła też 33-osobowa grupa rowerowa z Lęborka.