Trwa ładowanie...
d2mypek
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Tysiące osób pożegnały zamordowaną działaczkę ekologiczną

• Tysiące osób wzięły w sobotę udział w pogrzebie zastrzelonej w czwartek znanej działaczki ekologicznej w Hondurasie Berty Caceres
• Zbrodnia odbiła się szerokim echem za granicą
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Berty Caceres
Berty Caceres (PAP/EPA)
d2mypek

45-letnia Caceres prowadziła ostatnio kampanię sprzeciwu wobec budowy olbrzymiej zapory i elektrowni wodnej. Inwestycja spowodowałaby zalanie dużego obszaru zamieszkałego przez Indian z plemienia Lenca i pozbawiłaby ich źródeł wody pitnej. Działaczka przewodziła protestom Indian i stała się znana nie tylko w kraju ale i za granicą.

Jej rodzina ujawniła, że od pewnego czasu stale otrzymywała pogróżki od firm budowlanych, polityków a nawet policji.

W ub. czwartek nieznani sprawcy zastrzelili ją w jej rodzinnym mieście La Esperanza, odległym o ok. 200 km na północny zachód od stolicy kraju Tegucigalpy. Zdaniem rodziny zamordowanej była to zbrodnia na tle politycznym. Natomiast władze twierdzą, że było to zwykłe przestępstwo kryminalne.

Pogrzeb przerodził się w demonstrację przeciwko władzom i wielkim korporacjom. Wznoszono okrzyki "Berta żyje, walka trwa !" i "Sprawiedliwości !".

Caceres otrzymała w ub. roku Nagrodę Ekologiczną im. Goldmana, uważaną za najwyższe wyróżnienie w dziedzinie ekologii.

d2mypek

Podziel się opinią

Share

d2mypek

d2mypek
Więcej tematów