Tysiące nadmiarowych zgonów w Europie. Wina upałów?
Ze wstępnych danych wynika, że europejskie kraje odnotowały tysiące dodatkowych zgonów podczas lipcowej fali upałów, donosi "POLITICO". Rekordowe temperatury notowano wtedy między 18 a 20 lipca. Dane są jednak ciągle analizowane, gdyż nie wszystkie europejskie kraje prowadzą statystyki śmierci związanych z upałami.
Podczas lipcowych upałów w Wielkiej Brytanii pierwszy raz w historii odnotowano ponad 40 st. C. Na kontynencie natomiast rozszalały się pożary, które powiązane były z wysokimi temperaturami i brakiem opadów.
Fala upałów zbiegła się również ze znacznym wzrostem liczby zgonów, donosi portal POLITICO, który przeanalizował dane z europejskich urzędów statystycznych. Jak wynika opublikowanych w tym tygodniu statystyk, szczególnie gwałtowny wzrost odnotowano w Niemczech, gdzie temperatury również sięgały 40 st.C.
W samych tylko Niemczech odnotowano prawie 3000 nadmiarowych zgonów. Jak podkreśla portal, nie wszystkie zgony to ofiary upałów. Eksperci podkreślają, że dokładna analiza danych potrwa miesiące, a być może nawet lata. W wielu krajach UE, w tym w Niemczech, "problem polega na tym, że w przeciwieństwie do COVID-19, upał nie jest rejestrowany jako czynnik powodujący śmierć osoby", podkreśla Stefan Muthers z centrum badań medycznych i meteorologicznych Niemieckiej Służby Meteorologicznej.
Muthers, współautor dużego badania na temat śmiertelności z powodu upałów w Niemczech, uważa, że związek między gwałtownym wzrostem liczby zgonów w ostatnim miesiącu a upalnymi temperaturami jest bardzo prawdopodobny.
Statystyki z Hiszpanii i Portugalii
- Biorąc pod uwagę korelację w czasie i to, czego oczekiwano, że wraz z falą upałów wzrośnie śmiertelność, jestem pewien, że bardziej szczegółowe analizy potwierdzą, związek z pogodą - stwierdził
Również w Hiszpanii i Portugalii odnotowano wzrost liczby zgonów w połowie lipca. Najwięcej zgonów było w tygodniu rozpoczynającym się 11 lipca, kiedy to przez kilka dni w części Półwyspu Iberyjskiego panowały temperatury sięgające nawet 45 st. C. Odpowiednio było to ok. 5200 nadmiarowych zgonów w ciągu dwóch lipcowych tygodni w Hiszpanii i ok. 900 w Portugalii. Dane te liczone są na podstawie średniej pięcioletniej.
Iberyjskie kraje prowadzą statystyki związane ze zgonami spowodowanymi upałami. I tak w okresie od 11 do 24 lipca Madryt wskazał na 1,682 śmierci związanych z ekstremalną pogodą.
Naukowcy są również nadal niepewni, do jakiego stopnia niektóre zgony związane z upałem po prostu wystąpiłyby kilka tygodni później i jak to może wpłynąć na szacunki dotyczące śmiertelności z powodu upałów.
Zobacz też: Ten sprzęt jest na wagę złota. Ukraińcy pokazali swoją nową broń