Tysiące antyków wydobyto z dna morskiego u wybrzeży Chin
Chińscy archeolodzy poinformowali o postępach prac przy wydobyciu ładunku porcelany z wraku statku sprzed około 500 lat, spoczywającego na dnie morskim u południowych wybrzeży Chin – donosi serwis internetowy People’s Daily Online.
22.08.2012 16:03
Wrak nazwany Nan’ao-1 odkryty został w 2007 roku na głębokości 27 metrów na dnie Morza Południowochińskiego, w odległości ok. 6 mil morskich od miasta portowego Shantou w prowincji Guangdong.
Statek pochodzi z środkowego okresu panowania Dynastii Ming (1368-1644 r. n.e.) i zatonął z dużym ładunkiem chińskiej porcelany u wybrzeży Guangdong, które już w starożytnych Chinach były głównym ośrodkiem handlu morskiego.
Jak poinformował Cui Yong, kierujący zespołem archeologów prowadzących prace wydobywcze, obecny etap prac zostanie zakończony pod koniec września br. mimo przerwy spowodowanej w ubiegłym tygodniu przejściem tajfunu Kai-Tak.
Dotychczas z dna podniesiono około 20 tysięcy artefaktów, głównie wyrobów z porcelany i miedzianych monet, oraz zlokalizowano 25 kabin w zatopionym wraku, którego całkowita długość zostanie zmierzona po wydobyciu wszystkich antyków.
Według Huanga Yingtao, dyrektora Muzeum Nan’ao w Shantou, jeszcze przed zakończeniem prac wydobywczych w muzeum będzie otwarta wystawa, na której zaprezentowanych zostanie około 10 tysięcy przedmiotów z wraku Nan’ao-1.
Zdaniem ekspertów, archeolodzy wydobędą z wraku łącznie ponad 30 tysięcy artefaktów.