Trwa ładowanie...
d3nq9ii

Tysiące amerykańskich żołnierzy może zamieszkać w Polsce. Decyzja zapadnie w ciągu roku

Amerykanie zastanowią się nad rozmieszczeniem na stałe brygadowej grupy bojowej w Polsce. Taki obowiązek nakłada na Pentagon przyszłoroczny budżet obronny USA. To jeden z elementów planu "odstraszania dalszej agresji Chin i Rosji".
Share
Amerykańscy żołnierze podczas przygotowań do wizyty prezydenta Trumpa w Polsce
Amerykańscy żołnierze podczas przygotowań do wizyty prezydenta Trumpa w PolsceŹródło: Zuma Press / Agencja Forum
d3nq9ii

Zgodnie z Narodową Strategią Obrony, na którą powołują się parlamentarzyści, Rosja i Chiny są "strategicznymi konkurentami" USA i "mocarstwami rewizjonistycznymi". Kraje te "stwarzają zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników", zmierzając do upowszechnienia autorytarnego modelu państwa.

W odpowiedzi na te wzywania Sekretarz Obrony zobowiązany będzie, m.in., przedstawić w 2019 r. raport na temat możliwości i zasadności stałego rozlokowania brygadowej grupy bojowej w Polsce (BCT). Nie oznacza to natychmiastowego przerzucenia żołnierzy. Dopiero analiza ma też odpowiedzieć, czy będzie to jednostka piechoty, zmechanizowana czy pancerna. Jest to jednak niewątpliwy krok w kierunku umieszczenia w Polsce na stałe ok. 4 tys. żołnierzy wraz ze sprzętem i pełnym wsparciem.

Propozycja przyszłorocznych wydatków Pentagonu została zaakceptowana przez Senat USA stosunkiem głosów 351 do 66. Dokument zakłada, że w 2019 r. USA wydadzą na obronność zawrotną kwotę 715,9 mld dolarów. Wydatki obronne zgodnie poparli Republikanie i Demokraci.

d3nq9ii

Seria kroków wymierzonych w Rosję

Po przyjęciu dokumentu Pentagon zobowiązany będzie także wzmacniać obecność wojskową USA w Europie i rozwijać współpracę z sojusznikami w NATO przy równoczesnej, ograniczonej kooperacji z Rosją. Moskwie na pewno nie spodoba się także przeznaczenie 200 mln. dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy, która ma obejmować broń śmiercionośną. Przykładem takiego wsparcia jest dostarczenie do Kijowa przeciwpancernych rakiet Javelin.

Zobacz także: Antoni Macierewicz o decyzji prezydenta: "To cios serce"

Ograniczeniu rosyjskiej ekspansji służy także groźba pod adresem Turcji. Parlamentarzyści uważają, że prezydent powinien nałożyć sankcje na Ankarę, jeżeli Turcja sfinalizuje zakup rosyjskich rakiet przeciwlotniczych S-400. Pentagon zobowiązany będzie także przeciwdziałać i odstraszać "trwający ataki rosyjskie w cyberprzestrzeni".

d3nq9ii

Propozycja senackiej komisji potwierdza słowa szefa MON Mariusza Błaszczaka, który od początku roku zapowiada zwiększanie liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce. Obecnie, w ramach współpracy z NATO, w Polsce stacjonuje amerykańska batalionowa grupa bojowa. Z kolei zgodnie z dwustronnymi umowami, elementy pancernej brygadowej grupy bojowej (ABCT) rotacyjnie znajdują się w Polsce i w kilku innych krajach regionu. Stałe rozmieszczenie całej, dużej jednostki amerykańskiej w naszym kraju w sposób bardzo znaczący wzmocni wschodnią flankę NATO, o co od dawna zabiega Warszawa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3nq9ii

Podziel się opinią

Share
d3nq9ii
d3nq9ii
Więcej tematów