Trwa ładowanie...
d2v1qu3
11-11-2007 14:20

Tysiąc uczestników Marszu Wolności w Kaliszu

Około tysiąca młodych ludzi z flagami,
transparentami i śpiewem na ustach przeszło ulicami
Kalisza w VI Marszu Wolności. Patriotyczna manifestacja zakończyła
się przed miejscowym Ratuszem, gdzie odbyły się uroczystości 89.
rocznicy odzyskania niepodległości.

d2v1qu3
d2v1qu3

Młodzi ludzie, głównie uczniowie szkół podstawowych i średnich, wyruszyli rankiem z różnych punktów miasta, związanych historycznie z pobytem żołnierzy i legionistów walczących o niepodległość. Jedną z tras wyznaczono ulicami, którymi w maju 1921 r. przejeżdżał marszałek Józef Piłsudski, Honorowy Obywatel Kalisza.

Inna z grup zebrała się w dzielnicy Szczypiorno, gdzie od lipca 1917 r. przebywali internowani legioniści. Kolejna trasa rozpoczęła się na osiedlu Majków - od znajdującego się tutaj cmentarza żołnierskiego.

Na pomysł organizowania marszów i zainteresowania w ten sposób młodzieży historią wpadł miejscowy pedagog - Mateusz Przyjazny. Uważa on, iż jest to dobry sposób na "zasianie w sercach uczniów miłości do ojczyzny".

Sami uczestnicy marszu bardzo przeżywali swój udział w uroczystościach niepodległościowych. To święto jest wielkim symbolem, który powinien tkwić w naszych sercach zawsze. Nasza dobrowolna obecność na uroczystościach jest dowodem hołdu dla tych, którzy polegli za wolność- powiedziała jedna z licealistek. Jej kolega dodał, że musimy dziękować Polakom za to, że młodzież może się uczyć i pracować w wolnym kraju. Tradycję listopadowego święta będziemy przekazywać naszym dzieciom - zapewnił licealista.

Podczas uroczystości pod Ratuszem ogłoszono wyniki uczniowskiego konkursu historycznego "Polskie drogi do niepodległości". Pierwsze miejsce otrzymali Patryk Olszanowski i Kamil Rybikowski z kaliskiego gimnazjum nr 1.

d2v1qu3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v1qu3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj