Tylko w WP. Wyniki sondażu prezydenckiego: Tusk ostatnią nadzieją opozycji
Andrzej Duda ma realne szanse na reelekcję - wynika z sondażu prezydenckiego na zlecenie Wirtualnej Polski. Prezydent wygrywa w pierwszej turze. W drugiej jest o włos za Donaldem Tuskiem. Były premier jest jedyną nadzieją opozycji. Typowany na "czarnego konia" Robert Biedroń znacznie przegrywa zarówno z Dudą, jak i z Tuskiem.
Reelekcja Andrzeja Dudy? To bardziej prawdopodobne, niż wskazywałby na to utrwalany przez Adriana z "Ucha Prezesa" obraz. W badaniu przeprowadzonym na zlecenie WP obecny prezydent w pierwszej turze może liczyć na 32 proc. głosów. Za nim jest Donald Tusk z 27-proc. poparciem. Sporo traci do nich Robert Biedroń, na którego chce zagłosować 12 proc. uczestników panelu Ariadna.
Andrzej Duda wygrywa w I turze - sondaż Wirtualnej Polski
Wygrana Dudy jest jeszcze bardziej wyraźna w wariancie, w którym PO zamiast Tuska wystawia Grzegorza Schetynę. Na prezydenta chce głosować 34 proc. ankietowanych, a na zajmującego drugie miejsce Roberta Biedronia 17 proc. Trzeci jest Paweł Kukiz z 8 proc., minimalnie wyprzedzający Schetynę.
W pierwszym wariancie, zakładającym udział Tuska, były premier minimalnie pokonuje Dudę w drugiej turze - może liczyć na 33,8 proc. głosów (wobec 33 proc. dla obecnego prezydenta). Aż 33,2 proc. badanych nie chce głosować na żadnego z nich. Gdyby Tusk nie startował, a do drugiej tury przeszedłby prezydent Słupska, Duda wygrałby w cuglach. Chce na niego głosować 47 proc. ankietowanych. Biedroń mógłby liczyć na 31 proc. głosów. Aż 22 proc. wyborców oddałoby głos nieważny lub nie poszło do urn.
Wyniki sondażu pokazują, że wielu wyborców nie ma dla siebie kandydata. To oznacza, że w 2020 roku możemy być świadkami zaskoczenia, przypominającego to z ostatniej kampanii, jakim było ponad 20 proc. Pawła Kukiza.
Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 9 - 12 czerwca 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1055). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI