Trwa ładowanie...

Tylko w WP. Wyniki sondażu prezydenckiego: Tusk ostatnią nadzieją opozycji

Andrzej Duda ma realne szanse na reelekcję - wynika z sondażu prezydenckiego na zlecenie Wirtualnej Polski. Prezydent wygrywa w pierwszej turze. W drugiej jest o włos za Donaldem Tuskiem. Były premier jest jedyną nadzieją opozycji. Typowany na "czarnego konia" Robert Biedroń znacznie przegrywa zarówno z Dudą, jak i z Tuskiem.

Share
Tylko w WP. Wyniki sondażu prezydenckiego: Tusk ostatnią nadzieją opozycji
Źródło: KPRP, fot: KPRP
dllixl2

Reelekcja Andrzeja Dudy? To bardziej prawdopodobne, niż wskazywałby na to utrwalany przez Adriana z "Ucha Prezesa" obraz. W badaniu przeprowadzonym na zlecenie WP obecny prezydent w pierwszej turze może liczyć na 32 proc. głosów. Za nim jest Donald Tusk z 27-proc. poparciem. Sporo traci do nich Robert Biedroń, na którego chce zagłosować 12 proc. uczestników panelu Ariadna.

Andrzej Duda wygrywa w I turze - sondaż Wirtualnej Polski

Wygrana Dudy jest jeszcze bardziej wyraźna w wariancie, w którym PO zamiast Tuska wystawia Grzegorza Schetynę. Na prezydenta chce głosować 34 proc. ankietowanych, a na zajmującego drugie miejsce Roberta Biedronia 17 proc. Trzeci jest Paweł Kukiz z 8 proc., minimalnie wyprzedzający Schetynę.

dllixl2

W pierwszym wariancie, zakładającym udział Tuska, były premier minimalnie pokonuje Dudę w drugiej turze - może liczyć na 33,8 proc. głosów (wobec 33 proc. dla obecnego prezydenta). Aż 33,2 proc. badanych nie chce głosować na żadnego z nich. Gdyby Tusk nie startował, a do drugiej tury przeszedłby prezydent Słupska, Duda wygrałby w cuglach. Chce na niego głosować 47 proc. ankietowanych. Biedroń mógłby liczyć na 31 proc. głosów. Aż 22 proc. wyborców oddałoby głos nieważny lub nie poszło do urn.

I tura - wariant z Donaldem Tuskiem Wirtualna Polska
I tura - wariant z Donaldem Tuskiem Źródło: Wirtualna Polska, fot: Ariadna
I tura - wariant bez Donalda Tuska. Wirtualna Polska
I tura - wariant bez Donalda Tuska. Źródło: Wirtualna Polska, fot: Ariadna

Wyniki sondażu pokazują, że wielu wyborców nie ma dla siebie kandydata. To oznacza, że w 2020 roku możemy być świadkami zaskoczenia, przypominającego to z ostatniej kampanii, jakim było ponad 20 proc. Pawła Kukiza.

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 9 - 12 czerwca 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1055). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

dllixl2

Podziel się opinią

Share
dllixl2
dllixl2
Więcej tematów