Tylko w WP: decyzja prezydenta ws. odrzucenia nominacji Macierewicza była słuszna
Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywać nominacji generalskich, była słuszna - uważa 35 proc. badanych, przeciwnego zdania jest 9 proc. respondentów. Tak wynika z sondażu Ariadny dla Wirtualnej Polski. Co ciekawe, zdecydowana większość elektoratu PiS staje tu po stronie głowy państwa.
Na skutek decyzji prezydenta 15 sierpnia, w dniu święta Wojska Polskiego nie odbyła się uroczystość wręczenia nominacji generalskich. Wielu komentatorów wskazywało, że to zaostrzy konflikt na linii Andrzej Duda-Antoni Macierewicz.
Polacy stają w tej sprawie po stronie prezydenta. Na pytanie, czy odmowa podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji generalskich dla oficerów wskazanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej była słuszna, "tak" odpowiedziało 35 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest 9 proc. 56 proc. ankietowanych nie potrafi tego ocenić.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że spośród elektoratu PiS, racje głowie państwa przyznaje 33 proc. badanych, 6 proc. ocenia, że Duda postąpił źle.
- Do twardego prawicowego elektoratu w 2015 roku do PiS dobiły osoby, które mają nieco łagodniejsze poglądy. To zapewne ta grupa popiera działania Andrzeja Dudy. Osoby te mają światopogląd konserwatywny, ale oczekują stabilności, łagodności w działaniach państwa. Im działania ministra obrony nie do końca mogą się podobać – uważa dr hab. Rafał Chwedoruk, politolog.
Dr Olgierd Annusewicz uważa z kolei, że wbrew pozorom, PiS może zyskać na konflikcie prezydenta z ministrem obrony. – Ten spór to wentyl bezpieczeństwa dla partii rządzącej. Część wyborców PiS może się czuć zdegustowana działaniami Antoniego Macierewicza, a także Jana Szyszki, czy Witolda Waszczykowskiego. W przyszłych wyborach to postawa prezydenta może ich przekonać do ponownego zagłosowania na PiS. Mogą w nim szukać racjonalnego, miękkiego, ale nadal prawicowego programu – mówi Wirtualnej Polsce politolog.
Badani byli tez pytani o to, jak – ich zdaniem - odmowa podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji generalskich dla oficerów wskazanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej wpłynie na jego ocenę i notowania wśród Polaków. 28 proc. ocenia, że to poprawi oceny prezydenta, 7 proc. jest przeciwnego zdania. Co dziesiąty ankietowany uważa, że to nie będzie miało żadnego wpływu. 55 nie ma zdania w tej sprawie.
Odmowa podpisania przez prezydenta nominacji generalskich dla oficerów wskazanych przez szefa MON wywoła konflikt pomiędzy politykami – tak uważa 38 proc. badanych. 16 proc. jest przeciwnego zdania, a 46 proc. nie ma zdania.
Aż 51 proc. ankietowanych uważa, że premier Beata Szydło powinna zdymisjonować ministra obrony. 12 proc. ocenia, że powinien on zachować stanowisko. 37 proc. osób nie umie tego ocenić.
- Przewrotnie rzecz ujmując badania po raz kolejny dowodzą, że Antoni Macierewicz jest jednym z atutów obecnego rządu, bo wystarczy go zdymisjonować by z dużym prawdopodobieństwem poprawić notowania gabinetu Beaty Szydło. Zaledwie 12% badanych dorosłych Polaków nie popiera złożenia przez premier wniosku o dymisję szefa MON. I nawet wyborcy PiS są w tej sprawie podzieleni - zauważa dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
_Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 12 - 14 sierpnia 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1055). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. _