Polska"Tylko Bóg jest Panem życia, a dzieci są Jego darem"

"Tylko Bóg jest Panem życia, a dzieci są Jego darem"

Troska o rodzinę, małżeństwo i życie człowieka - to tematy, które podejmują biskupi w liście pasterskim na Niedzielę Świętej Rodziny. List jest w niedzielę odczytywany w kościołach.

28.12.2008 03:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Hierarchowie podejmują w liście wiele zagadnień: od poszanowania życia, uproszczenia procedur adopcyjnych i zakładania rodzinnych domów dziecka, po apel o pozytywny obraz rodziny w mediach i pomoc państwa rodzinom wielodzietnym.

Po raz kolejny zwracają także uwagę, że Kościół, zgodnie ze swoją nauką, nie akceptuje zapłodnienia in vitro. "Bóg i tylko Bóg jest Panem życia. Dzieci są Jego darem, a nie jednym z dóbr konsumpcyjnych" - piszą w liście biskupi.

Niedziela Świętej Rodziny jest obchodzona w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. Papież Benedykt XV ustanowił to święto w 1921 roku.

W liście biskupi przede wszystkim zwracają uwagę na potrzebę wszelkiej troski o rodziny, zwłaszcza wielodzietne: dostrzegają troski i nadzieje rodziców od lat wyczekujących na narodziny dziecka, apelują o zakładanie rodzinnych domów dziecka i adoptowanie dzieci oraz przestrzegają przed osłabieniem roli i pozycji rodziny oraz małżeństwa.

Liczą też na pomoc dziennikarzy w budowaniu pozytywnego obrazu w mediach, zwłaszcza w odniesieniu do rodziny, małżeństwa i miłości. Postulują również uproszczenie procedur adopcyjnych.

"Podobnie jak nie wszyscy cieszyli się z narodzenia Chrystusa, tak i dzisiaj niektórzy widzą w narodzeniu dziecka zagrożenie" - piszą w liście biskupi dodając, że w obliczu narastającej dziś agresji wobec rodziny i życia ludzkiego, pragną umocnić rodziny w pełnieniu ich powołania, a równocześnie prosić wszystkich, aby bardziej zdecydowanie troszczyli się o życie każdego człowieka.

Hierarchowie dziękują też matkom i ojcom, którzy przyjęli życie swoich dzieci zauważając, że "o stosunku do życia w następnych pokoleniach zadecydują dzieci wychowane w rodzinach otwartych na życie".

Odnosząc się do pojęcia rodziny wielodzietnej, biskupi zauważają, że w Polsce takie określenie jest używane nawet w stosunku do tych rodziców, którzy decydują się na troje dzieci. Hierarchowie podkreślają także, że rodzinom z większą liczbą dzieci, niezbędna jest pomoc państwa.

Kierując swoje słowo do małżeństw oczekujących narodzin dziecka, biskupi apelują, by ten czas służył pogłębieniu ich jedności małżeńskiej. Podkreślają, że dziecko potrzebuje obojga rodziców i musi widzieć ich wzajemną miłość.

Hierarchowie odnoszą się również do dotkniętych problemem niepłodności, zapewniając o modlitwie w ich intencji i zachęcając do trwania w nadziei.

Episkopat apeluje też o pomoc rodzicom, którzy stracili dzieci w wyniku poronienia, o umożliwienie im godnego ich pochówku. Jak zauważają, problem poronienia dotyka każdego roku około 40 tysięcy rodzin w Polsce. Hierarchowie zwracają również uwagę, że dzisiaj małżeństwo i rodzina są celem ataków, zarówno na płaszczyźnie ideologicznej, jak i prawodawstwa. Krytykują próby akceptowania związków tej samej płci na prawach równych związkom kobiety i mężczyzny oraz przyznawania im prawa do adoptowania dzieci. W opinii biskupów, mówienie o tym w kategoriach "praw człowieka" i "wolności" niszczy człowieka i urąga jego godności.

Hierarchowie proszą też dziennikarzy, aby budowali w mediach pozytywny obraz rodziny. Przytaczają też wezwanie Jana Pawła II z adhortacji "Familiaris consortio", gdzie papież napisał: "Do zadań chrześcijan należy także głoszenie z radością i przekonaniem 'dobrej nowiny' o rodzinie - rodzinie, która odczuwa wielką potrzebę słuchania wciąż od nowa i rozumienia coraz głębiej słów autentycznych, objawiających jej własną tożsamość, jej wewnętrzne bogactwa, wagę jej posłannictwa w państwie ludzkim i w Państwie Bożym".

Niedziela Świętej Rodziny jest obchodzona w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. Papież Benedykt XV ustanowił to święto w 1921 roku, ale było ono w poszczególnych diecezjach znane wcześniej.

Po raz pierwszy ustanowił je - 4 listopada 1684 roku w Kanadzie - za aprobatą papieża Aleksandra VII, biskup Francois Montmorency-Laval.

Na stałe do liturgii, Niedzielę Świętej Rodziny wprowadzono za pontyfikatu papieża Leona XIII, który w 1890 roku wydał dekret aprobujący "kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej".

katolicyzmkościółrodzina
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)