Igor Girkin. Wyznaczyli za niego gigantyczną nagrodę
Ukraiński wywiad oferuje 100 tys. dolarów za przekazanie Rosjanina Igora Girkina (Striełkowa). Jest to były dowódca separatystów w Donbasie i uczestnik aneksji Krymu. Girkin przebywa aktualnie na froncie.
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) opublikował w niedzielę oficjalne ogłoszenie w tej sprawie.
"Jak wiadomo, jeden z najbardziej znanych terrorystów rosyjskich postanowił wznowić swój udział w wojnie przeciwko naszemu państwu. Igor Girkin (Striełkow) jest terrorystą rosyjskim, byłym tzw. ministrem obrony Donieckiej Republiki Ludowej (DRL). Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Prokuratura Generalna wszczęły przeciwko Girkinowi kilka spraw dotyczących działalności terrorystycznej, zabójstw i naruszenia suwerenności państwowej" - przekazano w komunikacie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Rosyjski internet huczy. Zabici z mobilizacji Putina
Ukraińcy poszukują Girkina. Zaoferowano nagrodę
Ukraiński wywiad przypomniał, że Rosjanin poszukiwany jest również przez holenderski wymiar sprawiedliwości. Ukraina zaoferowała za jego przekazanie do niewoli 100 tys. dolarów.
Przypomnijmy, że wcześniej zagraniczne media informowały o tym, że Girkin najprawdopodobniej udał się na front.
Ukraiński aktywista Serhij Sternenko ogłosił, że przekaże 10 tys. dolarów własnych oszczędności osobie, która weźmie Girkina do niewoli. Jego inicjatywę podchwycili inni znani Ukraińcy. Jak podał portal Ukraińska Prawda, do niedzieli suma nagrody za "żywego lub martwego" Girkina sięgnęła 50 tys. dolarów.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Poszukiwany Igor Girkin. Co o nim wiadomo?
51-letni Girkin, używający też nazwiska Striełkow, był jednym z przywódców prorosyjskich separatystów w Donbasie i do sierpnia 2014 roku sprawował funkcję ministra obrony w powołanej przez nich tzw. Donieckiej Republice Ludowej (DRL). Wcześniej brał udział w konfliktach w Czeczenii, Naddniestrzu i Bośni. Według ukraińskich i zachodnich służb specjalnych, jest związany z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU. Rosyjska redakcja BBC informowała, że Girkin pracował przez wiele lat w strukturach Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i współpracował z oligarchą Konstantinem Małofiejewem finansującym separatystów.
Nazwisko Girkina pojawiło się po raz pierwszy w mediach, gdy dowodzony przez niego oddział zajął w kwietniu 2014 roku Słowiańsk w obwodzie donieckim. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podawała wówczas, że Striełkow uczestniczył w operacji zajmowania przez Rosję Krymu, przesłuchiwał tam ukraińskich wojskowych i werbował ich do pracy dla służb Federacji Rosyjskiej. Następnie został przerzucony na wschodnią Ukrainę, gdzie, kierując grupą 30 osób, zajmował budynki instytucji państwowych.
Girkin ma status oskarżonego w śledztwie dotyczącym zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad wschodnią Ukrainą w lipcu 2014 roku. Zginęło wówczas 298 osób 17 różnych narodowości. To właśnie on w tym czasie zamieścił w internecie wpis o zestrzeleniu ukraińskiego samolotu wojskowego, dołączając zdjęcia. Niedługo po tym, gdy okazało się, że rozbiła się maszyna pasażerska, wpisy usunięto. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy uważa, że dzień po katastrofie Girkin telefonicznie omawiał powrót wyrzutni rakietowej Buk, z której zestrzelono maszynę, na terytorium Rosji.
Podczas trwającej od 24 lutego agresji Rosji na Ukrainę Girkin jest znany jako - śledzony również przez zachodnie media - bloger wojskowy, często krytykujący z wojskowego punktu widzenia sposób prowadzenia tej wojny przez Kreml.
Przeczytaj też:
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski