ŚwiatTy też możesz zatrzymać rzeź kanadyjskich fok

Ty też możesz zatrzymać rzeź kanadyjskich fok

14 marca w ponad 100 miastach Polski oraz w kilkuset na całym świecie, zaczną się protesty przeciwko okrutnym polowaniom na foki w Kanadzie. Polska jest jednym z importerów foczych skór, dlatego nasz głos w tej sprawie jest bardzo ważny. Rocznie zabijanych jest ponad 300 tys. fok. Większość z nich nie ma jeszcze trzech miesięcy. Ludzie zabijają je pałkami jak jaskiniowcy – mówi Cezary Wyszyński z Fundacji Viva! Akcja Dla Zwierząt.

Ty też możesz zatrzymać rzeź kanadyjskich fok

11.03.2008 | aktual.: 11.03.2008 07:27

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/gwiazdy-apeluja-nie-zabijajcie-fok-6038717122626177g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/gwiazdy-apeluja-nie-zabijajcie-fok-6038717122626177g )
Gwiazdy apelują: nie zabijajcie fok!

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/te-foki-moga-umrzec-6038701309510785g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/te-foki-moga-umrzec-6038701309510785g )
Te foki mogą umrzeć!

WP: Od kilku lat organizujecie demonstracje w ramach akcji www.ratujfoki.pl przeciwko polowaniom na te urocze ssaki w Kanadzie. Zdjęcia, które można obejrzeć w internecie rzeczywiście są wstrząsające, poruszają także wielu Polaków. Pod waszymi petycjami podpisało się już kilkadziesiąt tysięcy osób.

Cezary Wyszyński: Polowania, które trwają w Kanadzie od lat 70. to skandal na skalę światową i obrońcy praw zwierząt nie mogą pozostać bierni. W ostatnich latach jest coraz więcej tych polowań (zaczynają się właśnie w marcu). Rocznie zabija się ponad 300 tys. fok, które nie mają jeszcze trzech miesięcy. Zwierzęta są ubijane m.in. pałkami, co zostało wielokrotnie udokumentowane na zdjęciach. Przed rozpoczęciem rzezi często spędza się foki w stada, co powoduje, że podczas ich kolejnego zabijania zwierzęta wpadają w panikę, widząc, co dzieje się z ich towarzyszami. Niektóre foki zabijane są metodami, które powodują długotrwałą agonię – np. stosuje się sieci i pułapki montowane pod lodem. Wiele zwierząt nie jest skutecznie zabijanych przed obdzieraniem ze skóry, więc ginie w niewyobrażalnych męczarniach. Raport Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wykazał, że nawet ponad 40% upolowanych fok mogło jeszcze żyć w momencie zdejmowania skóry. Niektórym rannym fokom udaje się uciec pod lód,
gdzie wykrwawiają się przez wiele godzin.

Polowania na foki to barbarzyństwo rodem z czasów jaskiniowców, które powinno zostać jak najszybciej zakończone. Kanada dementuje zarzuty, upierając się, że tamtejsi myśliwi nie przeżyliby, gdyby nie było polowań. Ale tubylcy mogą upolować 10 tys. fok dla własnych potrzeb, a my przeciwstawiamy się komercyjnym polowaniom, w których cierpią i giną setki tysięcy zwierząt. Polska powinna pamiętać o ustawie o ochronie zwierząt, pójść śladem innych państw i zakazać importu produktów wykonywanych z foczych futer. Już w 1983 r. Unia Europejska zakazała z przyczyn humanitarnych importu produktów pochodzących z uboju fok młodszych niż 12 dni. Rzecz jasna, taki przepis nie rozwiązuje problemu, zabija się bowiem nieco starsze osobniki.

WP: Sprawa niehumanitarnych polowań na foki była szeroko komentowana. Pojawiła się także na forum Parlamentu Europejskiego.

- Rada Europy wezwała władze Kanady do zmiany prawa, żeby wyeliminować okrutne metody polowania i ogłuszania fok. Parlament Europejski we wrześniu 2006 r. wezwał Komisję Europejską do wydania w całej Unii zakazu importu, eksportu i handlu produktami pochodzącymi z polowania na foki kapturowe i grenlandzkie. Komisja do tej pory powstrzymywała się od podjęcia takiej decyzji, czekając na rozstrzygające potwierdzenie doniesień o okrucieństwie, jakie ma miejsce przy okazji polowań. W Parlamencie Europejskim 420 europosłów – w tym także polskich - podpisało deklarację przeciwko polowaniom na foki. Na razie deklaracja ta nie ma mocy prawnej. Nasza fundacja zwróciła się w sprawie zakazu importu produktów wykonanych z foczych skór do ministerstwa gospodarki, ale na razie nie otrzymaliśmy oficjalnej odpowiedzi. Jeśli chodzi o ministerstwo środowiska, ten urząd zajmuje się zwierzętami chronionymi, a foki niestety nie są pod ochroną.

WP: Które kraje najbardziej przejęły się problemem polowań?

- Do tej pory zakaz sprowadzania i handlu produktami wykonanymi z fok z Kanady wprowadziły już: USA, Meksyk, Chorwacja, Belgia, Holandia, Słowenia, Węgry, a od 19 stycznia także Litwa. Przygotowania do wprowadzenia zakazów trwają w następujących państwach europejskich: Włochy, Wielka Brytania, Niemcy, Austria, Francja, Luksemburg. Badania opinii społecznej (Mareco) pokazują, że ponad 62% Polaków jest przeciwna polowaniom na foki. M.in. dlatego od rządu kanadyjskiego domagamy się zaprzestania polowań, a od polskiego wprowadzenia zakazu importu produktów wykonywanych z foczych futer.

WP: Waszą akcję wspierają także znane osoby. W spocie pojawiły się Paulina i Natalia Przybysz z zespołu Sistars.

- Tak, to wsparcie również jest bardzo ważne. Spot liderek zespołu Sistars można obejrzeć na stronie internetowej youtube. Kampanię wspierają też Agata Buzek, Kasia Kowalska, Krystyna Podleska, Kasia Nowicka-Novika. Na świecie o prawa fok upominają się m.in. Paul McCartney czy Pamela Anderson. Novika bardzo dobitnie wyraziła nasz sprzeciw: foki to jedne z najwspanialszych zwierząt na ziemi. Wystarczy raz spojrzeć w focze oczy, żeby je pokochać. Dlatego zabijanie tych stworzeń po to tylko, żeby zarobić na ich martwej skórze wydaje mi się czynem bestialskim i niczym nieusprawiedliwionym. Warszawska demonstracja odbędzie się 14 marca pod ambasadą Kanady o godz. 14 30.

Rozmawiał Adam Przegaliński, Wirtualna Polska

Źródło artykułu:WP Wiadomości
ekologiakanadazwierzęta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)