Trwa ładowanie...

Twórca Pegidy Lutz Bachmann skazany na grzywnę za podżeganie do nienawiści

• Sąd: Bachmann musi zapłacić grzywnę w wysokości 9600 euro • 43-latek został uznany za winnego poniżania godności uchodźców
Share
Lutz Bachmann
Lutz BachmannŹródło: AFP, Fot: Jens Schlueter / POOL
d3eo2w5

Założyciel i były przywódca antyimigranckiego i antyislamskiego ruchu Pegida Lutz Bachmann został skazany we wtorek przez sąd w Dreźnie na karę grzywny za podżeganie do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Bachmann musi zapłacić grzywnę w wysokości 9600 euro.

Sąd uznał 43-letniego Bachmanna za winnego umieszczenia we wrześniu 2014 roku na Facebooku komentarzy poniżających uchodźców takimi określeniami jak "bydło", "lumpy" i "gnojowizna". - Oskarżony poniżał godność uchodźców i zakłócił tym samym spokój publiczny - powiedział sędzia Hans Hlavka cytowany przez agencję dpa.

Bachmann zaprzeczał, jakoby był autorem wpisów. Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura domagała się siedmiu miesięcy pozbawienia wolności dla Bachmanna.

d3eo2w5

Założona przez Bachmanna Pegida, co jest skrótem niemieckiej nazwy Patriotyczni Europejczycy przeciwko Islamizacji Zachodu, organizuje od października 2014 roku w Dreźnie cotygodniowe demonstracje, których hasła kierują się przeciwko nadmiernym jakoby wpływom muzułmanów na życie społeczne w Niemczech i rzekomemu tolerowaniu przez władze tego zjawiska.

W styczniu 2015 roku w internecie pojawiło się jego zdjęcie z grzywką i wąsikiem a la Hitler. Jak później tłumaczył, dał się tak sfotografować dla żartu podczas wizyty u fryzjera.

Sprawa fotografii silnie wzburzyła opinię publiczną, w czego efekcie Bachmann złożył rezygnację ze wszystkich zajmowanych w Pegidzie stanowisk. W październiku 2015 roku prokuratura postawiła mu oficjalnie zarzut wzniecania nienawiści na tle narodowościowym, co było rezultatem dochodzenia w sprawie wpisów na Facebooku. Bachmann uważa ten zarzut za bezpodstawny twierdząc, że chodzi tu wyłącznie o zdyskredytowanie Pegidy i jej działaczy.

d3eo2w5

Podziel się opinią

Share
d3eo2w5
d3eo2w5
Więcej tematów