Trwa ładowanie...
d31r9ac
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Twój Ruch: odtajnić dokumenty dot. wystąpienia byłego szefa CBA w sejmie

Wszystkie dokumenty dotyczące wystąpienia w sejmie b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego (PiS) powinny być odtajnione i upublicznione - uważają politycy Twojego Ruchu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mariusz Kamiński, podczas konferencji prasowej po niejawnej części posiedzenia sejmu
Mariusz Kamiński, podczas konferencji prasowej po niejawnej części posiedzenia sejmu (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
d31r9ac

- Twój Ruch uważa, że powinny być jawne wszystkie sprawy, które nie dotyczą bezpieczeństwa państwa. Ta sprawa nie dotyczyła bezpieczeństwa państwa. Wszystkie dokumenty tej sprawy powinny być odtajnione i pokazane do publicznego wglądu - powiedział rzecznik klubu Twój Ruch Andrzej Rozenek. Jak poinformował, tylko jego ugrupowanie głosowało za tym, by posiedzenie sejmu, w sprawie uchylania immunitetu b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego, dziś posła PiS, było jawne.

Sejm nie zgodził się na uchylenie immunitetu Kamińskiemu. Wnioskowała o to Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, która chciała postawić b. szefowi CBA zarzut przekroczenia uprawnień podczas czynności operacyjnych Biura w czasach, kiedy nim kierował. Kamiński mówił, że chodzi o akcję dotyczącą zakupu willi w Kazimierzu Dolnym, w posiadanie której wcześniej - jak podejrzewało Biuro - mieli nielegalnie wejść Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy. Posiedzenie sejmu było niejawne.

Rozenek mówił, że posłowie usłyszeli nie tylko zarzuty wobec Aleksandra Kwaśniewskiego, ale "przede wszystkim wobec Donalda Tuska, obecnie rządzących i tej ekipy, która nie zmieniła nic od czasów, w których rządził Jarosław Kaczyński".

d31r9ac

- Państwo nadal nas inwigiluje, nadal nagradza funkcjonariuszy łamiących prawo. Takie dowody zostały wczoraj przedstawione. To Donald Tusk nagradzał Mariusza Kamińskiego, za dobrze wykonaną robotę, a teraz prokuratura uważa, że Mariusz Kamiński złamał prawo. Coś jest nie tak, ponieważ nie mamy jawności, nie wiemy jak działają nasze służby specjalne, nie możemy ukarać Mariusza Kamińskiego za przekroczenie uprawnień. Nic się nie zmieniło, żyjemy w IV RP. Ręka rękę myje - ocenił rzecznik Twojego Ruchu.

Rozenek przypomniał też, że jego ugrupowanie przygotowało projekt ustawy, który zniósłby immunitety wszystkim grupom, które z nich korzystają, w tym posłom i senatorom. - Żaden poseł, z żadnego innego klubu się pod tym projektem podpisać nie chce. Mamy pełną jasność, kto jest za jawnością i demokracją, a kto chce się kryć za immunitetem i tajemnicą - mówił polityk TR.

Pytany, czy Twój Ruch poprze wniosek PiS o powołanie komisji śledczej ws. majątku rodziny b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Andrzej Rozenek poinformował, że o tym zdecyduje cały klub parlamentarny. - Do tego czasu żadnych komentarzy w tej sprawie nie będzie - dodał.

Wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu Kamińskiemu przepadł, ponieważ nie udało się uzyskać wymaganej większości 231 głosów. W głosowaniu udział wzięło 419 posłów, za uchyleniem opowiedziało się 216, przeciw 160, wstrzymało się 43 posłów. Nie głosowali m.in. premier Donald Tusk i wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński. Przeciwko wnioskowi prokuratury było 9 posłów koalicji PO-PSL, 34 wstrzymało się od głosu. Obrady sejmu były utajnione, odtajniono jedynie wyniki głosowania.

d31r9ac

Podziel się opinią

Share

d31r9ac

d31r9ac
Więcej tematów