Trwa ładowanie...

TVP pozywa Bodnara. Jest reakcja NRA

"Niezgodna ze standardami międzynarodowymi próba nacisku na niezależny i niezawisły organ" - tak Naczelna Rada Adwokacka ocenia pozew TVP. Telewizja publiczna pozywa Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.


TVP pozywa Bodnara. Jest reakcja NRAŹródło: Forum, fot: Łukasz Dejnarowicz
d2bqzbf
d2bqzbf

Pozew to reakcja TVP na wypowiedzi Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z rolą TVP w zainspirowaniu Stefana W., zabójcy prezydenta Gdańska. Przypomnijmy: w programie Onetu Bodnar zasugerował, że należy wyjaśnić, czy przekaz publicznego nadawcy miał wpływ na postawę Stefana W. wobec Pawła Adamowicza. Rzecznik nie wykluczył, że mógł zaistnieć związek między materiałami TVP, a czynem, którego dopuścił się morderca.

- Musimy zwrócić uwagę, (...) do jakich mediów potencjalnie mógł mieć dostęp pan Stefan. Jeżeli on był zamknięty, to on (...) korzystał tylko i wyłącznie z mediów, które są tzw. telewizją naziemną - powiedział wówczas Bodnar. Dodał też, że "kanał, który jest nadawany całą dobę, to jest TVP Info".

Początkowo Telewizja Polska zażądała przeprosin oraz wpłaty 25 tysięcy złotych na WOŚP. Jednak w końcu zdecydowano się na pozew. Głos w tej sprawie zabrała Naczelna Rada Adwokacka.

Zobacz także: "Lech Wałęsa - najlepszy doradca dla PO". Tarczyński kpi

"Skierowanie przez telewizję publiczną powództwa przeciwko osobie prywatnej, dr. Adamowi Bodnarowi, w związku z działaniami, stanowiącymi wykonanie obowiązków Rzecznika Praw Obywatelskich należy uznać za niezgodną ze standardami międzynarodowymi próbę nacisku na niezależny i niezawisły organ i niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawa obejście zapisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej" - oświadczono w specjalnej uchwale.

Podkreślono również, że wszelkie wystąpienia Bodnara należy "bezsprzecznie uznać jako działania podjęte w ramach pełnienia obowiązków Rzecznika Praw Obywatelskich w obronie indywidualnych wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz w innych aktach normatywnych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2bqzbf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bqzbf
Więcej tematów