Trwa ładowanie...

TVP ocenzurowała "Dom dusz". Decyzja budzi kontrowersje. Wycięto 13 minut filmu

Interwencja w konstrukcję zagranicznej produkcji może budzić zdziwienie. Tym bardziej, że hit z Meryl Streep i Glen Close jest dramatem obyczajowym, w którym nie ma wielu drastycznych scen. Wcześniej film był emitowany w różnych stacjach. Wówczas raczej pokazywano całość, tym razem wycięto aż kilkanaście minut.

TVP ocenzurowała "Dom dusz". Decyzja budzi kontrowersje. Wycięto 13 minut filmuŹródło: Materiały prasowe
d6qvvzb
d6qvvzb

Ubytek zauważył dziennikarz, Bartosz Pańczyk, który na swoim facebookowym profilu napisał: "TVP cenzuruje już nawet filmy amerykańskie filmy. Tym razem padło na kultowy "Dom dusz" z cudowną M.Streep i G.Close z 93 roku. Scena, która jest w oryginale, a której nie zobaczyli dzisiaj widzowie Jedynki to ta, w której ciężarna Klara znajduje głowę matki. Kto podejmuje decyzje o wycinaniu scen z filmów i czy to jest w ogóle zgodne z prawem?! Już nawet filmów zagranicznych nie można spokojnie oglądać w tej chorej instytucji!!!".

Okazuje się, że wspomniana scena nie była jedyną, jaką usunięto. Dziennikarz w komentarzach do swojego wpisu dodał, że oryginalna produkcja ma długość 2 godziny i 20 minut, a wyemitowana w TVP jeden trwała tylko 2 godziny i 7 minut. Gdzie podziało się pozostałych 13? Produkcję można było oglądać w TVP1 w piątek 15 grudnia, a powtórkę zapowiedziano na niedzielę 17 grudnia.

O czym opowiada film, który, jak się okazuje, wymagał cenzury? Na stronie tv.wp.pl czytamy: "Chile, lata 20. Właściciel niewielkiej plantacji Esteban Trueba po nagłej śmierci narzeczonej postanawia poślubić jej młodszą siostrę, Clarę. Mężczyzna pomnaża majątek i stopniowo wyrasta na znaczącą postać lokalnej polityki. Wraz z rosnącym bogactwem poglądy Estebana stają się coraz bardziej konserwatywne i stopniowo oddala się on od rodziny - żony, córki Blanki oraz lekceważonej przez niego siostry Feruli. Kiedy dorosła już Blanca obdarza uczuciem Pedra - robotnika zafascynowanego komunizmem, ojciec nie jest w stanie zaakceptować mezaliansu".

d6qvvzb

W rolę Estebana wcielił się Jeremy Irons, w Pedro Antonio Banderas. Meryl Streep zagrała Clarę, Glen Close Ferulę, a Winona Ryder Blankę. Film miał premierę w 1993 roku, ale w Polsce był pokazywany od 1994. Dostał wiele nagród.

Oglądaliście film w wersji oryginalnej i okrojonej? Zauważyliście różnicę?

Meryl Streep o Trumpie: "Brak szacunku powoduje brak szacunku, a przemoc rodzi przemoc"

d6qvvzb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6qvvzb
Więcej tematów