Nowy komunikat prokuratury ws. Pawła S. "Uzasadniona obawa"
Prokurator skierował do sądu wniosek o pozostawienie Pawła S. w areszcie. Taką potrzebę argumentuje "uzasadnioną obawą ucieczki, ukrywania się oraz bezprawnego utrudniania postępowania". Paweł S. - biznesmen, twórca marki Red is Bad - jest podejrzany w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Paweł S. został zatrzymany w Dominikanie. W środę został przetransportowany do Polski po tym, jak strona dominikańska zgodziła się na jego deportację. Po przekroczeniu polskiej granicy zastosowane zostało postanowienie sądu o tymczasowym aresztowaniu S. na 90 dni.
"Prokurator skierował dziś do Sądu Rejonowego Katowice-Wschód wniosek o utrzymanie wobec Pawła S. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania" - napisał na platformie X Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.
Jak podkreślił, "potrzeba utrzymania środka wynika z uzasadnionej obawy ucieczki, ukrywania się oraz bezprawnego utrudniania postępowania" podejrzanego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Głos z prokuratury
- Zakończyły się przesłuchania podejrzanego Pawła S. One trwały kilka dni. Przesłuchiwał go osobiście prokurator i funkcjonariusze CBA. Prokurator zdecydował o skierowaniu do sądu wniosku o przedłużenie i utrzymanie tymczasowego aresztowania. Główne argumenty to surowa kara i obawa matactwa i ucieczki ze strony podejrzanego - mówił prokurator Tomasz Tadla, naczelnik Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.
Jak wyjaśnił Tadla, przedłużenie oznacza kolejne trzy miesiące w areszcie. - Jeśli dobro postępowania na to pozwoli, to prokuratura będzie informować o istotnych krokach, które będziemy podejmować - dodał.
O co podejrzany jest Paweł S.?
Paweł S., biznesmen i twórca marki Red is Bad, jest podejrzany w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS).
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto 1 grudnia 2023 r. Prowadzi je Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Dotyczy ono m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i realizowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Podstawą wszczęcia śledztwa były zgromadzone przez CBA materiały o charakterze niejawnym oraz dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Na dalszym etapie śledztwa Generalny Inspektor Informacji Finansowej złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu prania brudnych pieniędzy.
Źródło: X, WP Wiadomości