ŚwiatTusk: wybór Obamy to ważna chwila dla relacji Europa-USA

Tusk: wybór Obamy to ważna chwila dla relacji Europa-USA

Premier Donald Tusk poinformował, że
zaproszeni do Warszawy premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej -
Polski, Słowacji, Czech i Węgier - rozpoczęli spotkanie od
złożenia wspólnych gratulacji dla Baracka Obamy - zwycięzcy
wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Jesteśmy wszyscy przekonani, że to ważna chwila także dla relacji europejsko-amerykańskich - podkreślił premier po obradach szczytu.

Jak dodał, zgromadzeni w Polsce premierzy mają nadzieję, że "przyjaźń pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi nabierze jeszcze większej dynamiki" i że ten wybór oceniany przez wielu komentatorów jako przełom będzie "dobrym znakiem dla relacji europejsko-amerykańskich".

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej z udziałem szefów rządów Polski, Czech, Węgier i Słowacji z udziałem premierów krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii poświęcony był głównie pakietowi energetyczno-klimatycznemu, budowie koalicji państw popierających stanowisko Polski w tej sprawie, a także światowemu kryzysowi finansowemu.

Premier podziękował przywódcom Grupy za ich wsparcie dla polsko-szwedzkiej inicjatywy partnerstwa wschodniego. Wyraził tez nadzieję na powołanie koordynatora tego projektu, który zająłby się między innymi pozyskiwaniem funduszy na ten cel. Szef polskiego rządu mówił też o potrzebie liberalizacji reżimu wizowego wobec Białorusi. Donald Tusk zapowiedział, że na kolejny szczyt Grupy Wyszehradzkiej w czerwcu zaprosi także pozostałych przywódców nowych państw członkowskich Unii.

Chcemy pakie Chcemy przyjęcia pakietu klimatyczno-energetycznego, który nie będzie zagrażał naszym gospodarkom - powiedział premier Donald Tusk.

Uznaliśmy, że chcemy kontynuować naszą współpracę i chcemy, tak jak na ostatnim szczycie UE, solidarnie bronić rozwiązań, które umożliwią przyjęcie pakietu klimatyczno-energetycznego (...), ale równocześnie, że będą to rozwiązania, które nie będą zagrażały naszym gospodarkom- podkreślił szef polskiego rządu.

Jak zaznaczył, wspólnota poglądów, jaką te kraje zbudowały wiele tygodni temu przetrwała już niejedną próbę. Mamy nadzieję, że będziemy wspólnie prezentowali stanowisko na rzecz mądrego pakietu w grudniu w czasie szczytu UE- oświadczył Tusk.

Wzbudzający wiele kontrowersji pakiet klimatyczno-energetyczny - który ma zapewnić, że do 2020 roku UE zmniejszy emisję CO2 o 20% - ma być przedmiotem porozumienia 27 unijnych państw i Parlamentu Europejskiego jeszcze do końca tego roku.

W październiku szefowie państw i rządów Unii zgodzili się, że polityczne porozumienie zapadnie najpierw na szczycie UE, dzięki czemu Polska zagwarantowała sobie prawo weta - decyzje na szczycie zapadają bowiem jednomyślnie.

Polska, z gospodarką w 94% opartą na węglu, argumentuje, że realizacja ambitnych zobowiązań UE do redukcji emisji CO2 grozi drastyczną podwyżką cen prądu. A to dlatego, że KE zaproponowała, by wszystkie prawa do emisji w energetyce były sprzedawane na specjalnych aukcjach już od 2013 roku.

Tematem spotkania premierów Grupy Wyszehradzkiej z udziałem szefów rządów Litwy, Łotwy i Estonii był także światowy kryzys finansowy.

Uznaliśmy, że powinniśmy pracować na rzecz wspólnych rozwiązań europejskich. Dotyczy to takich działań, które mają poprawić stabilność finansową - podkreślił premier. Jak dodał, szefowie rządów zgromadzeni w Warszawie myślą o "poważnej pracy nad zwiększeniem skuteczności nadzoru nad finansami także w wymiarze ogólnoeuropejskim".

Uczestnicy spotkania nie kryli, że ich ambicją jest, aby nastąpiła taka zdrowa równowaga między nadzorami narodowymi a tym przyszłym skutecznym nadzorem ogólnoeuropejskim. Tak, aby uczciwe reguły gry na rynkach finansowych były egzekwowane - powiedział Tusk.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)