Tusk: tarcza szansą na rozwój woj. pomorskiego
Instalacja tarczy antyrakietowej może i powinna być także szansą rozwoju całego województwa pomorskiego - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z
przedstawicielami samorządu terytorialnego ze Słupska i okolic.
Baza amerykańskich rakiet ma powstać w Redzikowie koło Słupska. Szef rządu podkreślił, że wszystkie strony uczestniczące w spotkaniu są przekonane, iż instalacja tarczy może być ogromną szansą dla rozwoju tego regionu województwa pomorskiego. Wszyscy uczestnicy tego spotkania wierzą w możliwość współpracy - od sołectwa, przez gminę, starostwo, miasto Słupsk i całe województwo. Chcemy połączyć nasze wysiłki, począwszy od informacji, a skończywszy na pieniądzach - powiedział Tusk.
Podczas spotkania szef rządu omówił także z samorządowcami potrzebę poważnych przedsięwzięć infrastrukturalnych, takich jak droga łącząca Słupsk z Trójmiastem czy Słupsk z Ustką.
Premier Donald Tusk dodał, że władze rozpoczną akcję informacyjną w sprawie amerykańskiej inwestycji. Samorząd chce przekonać mieszkańców, że nie jest to tylko przedsięwzięcie militarne, ale także szansa dla regionu. Przewidziane jest bowiem dofinansowanie przez stronę amerykańską lokalnej infrastruktury, także kulturalnej.
Samorządowcy nie kryli zadowolenia z rozmowy z premierem.
Cieszę się z dzisiejszego spotkania, szkoda, że doszło do niego tak późno. Cieszymy się też z tego, że będzie jeszcze możliwość, aby mieszkańcy regionu słupskiego mogli się spotkać z premierem i premier powie o bezpieczeństwie naszego regionu, bo nie wszystkie kwestie w umowie zostały wyjaśnione - powiedział wójt gminy Słupsk Mariusz Chmiel.
Zdaniem starosty słupskiego Sławomira Ziemianowicza, spotkanie z szefem rządu było przełomowe. Przygotujemy jako samorządowcy listę priorytetowych przedsięwzięć i inwestycji, które mogłyby towarzyszyć tej instalacji i byłyby jakby formą rekompensaty czy zadośćuczynienia za szanse, jakie region utraciłby ze względu na lokalizację tarczy - podkreślił Ziemianowicz.
Premier pytany o to, jakie inwestycje w regionie słupskim mogą liczyć na wsparcie finansowe rządu, powiedział, że ta część Pomorza była często poszkodowana przy podziale pieniędzy z budżetu.
Będziemy teraz przez kilka dni czekali na takie uporządkowanie priorytetów i zbudowanie kompleksowego projektu rozwojowego dla tej części województwa. A później rzetelnie sobie powiemy, co jest możliwe dziś, co jest możliwe jutro, a co w ogóle nie jest możliwe, bo pewnie i taka odpowiedź może się zdarzyć- dodał szef rządu.
Tusk wyjaśnił, że potrzebne jest m.in. racjonalne gospodarowanie gruntami i nieruchomościami, co będzie oznaczało komunalizację mienia będącego obecnie we władaniu różnych agencji państwowych.
Pytany przez dziennikarzy po konferencji prasowej wójt gminy Słupsk powiedział m.in., że podczas spotkania poruszył temat bezpieczeństwa mieszkańców Redzikowa i okolic.
Premier wspomniał, że być może tarcza będzie chroniona spoza terytorium Rzeczpospolitej, z baz niemieckich, tam gdzie są Patrioty. Umówiliśmy się, że to zostanie sprawdzone i podane do publicznej wiadomości - podkreślił Chmiel.
Według wójta gminy Słupsk, podczas spotkania z samorządowcami Tusk zdementował ponadto informacje, że wynegocjowana z Amerykanami bateria rakiet Patriot ma chronić Warszawę.
Chmiel podkreślił też, że premier już na początku spotkania powiedział samorządowcom, że ich rozmowa nie będzie dotyczyć lokalizacji elementów tarczy antyrakietowej, bo ta jest już przesądzona.
Szef rządu poinformował, że w piątek uda się do Redzikowa koło Słupska, by obejrzeć miejsce, w którym mają powstać elementy tarczy antyrakietowej.
W ubiegłym tygodniu w Warszawie sekretarz stanu USA Condoleezza Rice i szef MSZ Radosław Sikorski podpisali umowę w sprawie instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej. Baza ma być zbudowana na położonym 4 km w linii prostej od centrum Słupska dawnym wojskowym lotnisku w Redzikowie.