Trwa ładowanie...
d4f6l7q

Tusk: rząd będzie działać, by chronić dzieci

Rząd będzie intensywnie działał, aby
zapobiec przypadkom przestępstw wobec dzieci - zapowiedział
premier podczas konferencji podsumowującej półroczną działalność
swojego gabinetu.

Share
d4f6l7q

Rząd nie może być bezradny w sprawie znęcania się nad dziećmi - podkreślił Tusk. Jak zaznaczył, rząd przygotowuje "raport dotyczący przemocy wobec dzieci". Czekam na niego z niecierpliwością - dodał.

Rozpoczęliśmy w ostatnich dniach bardzo szybki audyt wszystkich technik stosowanych w państwach UE, które zapobiegają takim nieszczęściom jak ostatnio - zaznaczył Tusk.

Według premiera w Polsce należy wdrożyć bardzo szybko "to, co sensownie działa w innych krajach europejskich".

Jako przykład premier podał rozwiązania brytyjskie, które polegają na monitorowaniu losów dziecka, dzięki systemowi informatycznemu, który zawiera informacje o jego szczepieniach. Jeżeli dziecko nie poszło na obowiązkowe szczepienia, to oznacza, że coś złego dzieje się w rodzinie- podkreślił Tusk.

d4f6l7q

Do mnożących się ostatnio przypadków przestępstw wobec dzieci odnosił się także minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.

Niepodwyższanie kar, bo te już są wysokie, ale współdziałanie kilku resortów, a przede wszystkim opieki społecznej, szkoły czy służby zdrowia, może zapobiec przypadkom maltretowania dzieci - ocenił.

Przestępstwa polegające na maltretowaniu dzieci są szczególnie obrzydliwymi przestępstwami - podkreślił minister. Zaznaczył, że przeciwdziałanie tego rodzaju przypadkom "to nie jest problem ustawowych zagrożeń".

Dlatego, że dzisiaj w takim wypadku grozi nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności czy 25 lat pozbawienia wolności, jeżeli uda się tylko wykazać, że w grę może wchodzić usiłowanie zabójstwa- powiedział Ćwiąkalski.

d4f6l7q

Nawet tam, gdzie w grę wchodzi pobicie ze spowodowaniem obrażeń ciała, kary są bardzo dolegliwe - to jest 10, nawet 12 lat pozbawienia wolności, oczywiście wszędzie tam, gdzie nie można postawić zarzutu usiłowania zabójstwa - zaznaczył minister.

Dodał, że zwrócił się bezpośrednio do prokuratorów z prośbą, aby w każdym przypadku badali czy nie można postawić zarzutu usiłowania zabójstwa.

Poza tym zwróćcie państwo uwagę na to, że we wszystkich tych przypadkach prokuratury natychmiast wystąpiły o tymczasowe aresztowania, zarówno jeśli chodzi o rodziców, jak i o konkubinaty - przypomniał Ćwiąkalski.

W związku z tym możemy śmiało powiedzieć dzisiaj, że w dużej mierze trzeba położyć nacisk na wykrywanie tego typu sytuacji, gdzie może dochodzić do maltretowania dziecka. To przede wszystkim opieka społeczna, jak i szkoła, jak i służba zdrowia, to nie zawsze jest tak, że tego rodzaju zdarzenia mają miejsce w rodzinach patologicznych - powiedział minister.

Jest to zadanie dla kilku ministerstw, żebyśmy (...) znacznie szybciej, znacznie bardziej zdecydowanie, reagowali tam, gdzie ewentualnie istnieje takie zagrożenie, ponieważ prokuratura i sąd zajmuje się już tylko skutkami, a to jest dość późny okres - podkreślił Ćwiąkalski.

d4f6l7q

Podziel się opinią

Share
d4f6l7q
d4f6l7q
Więcej tematów