Trwa ładowanie...

Tusk oddał hołd Ukraińcom. "Są inspiracją dla wszystkich"

Szef Rady Europejskiej jest w Kijowie, gdzie wraz z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenko oddał hołd ofiarom Majdanu. Później przemawiał po ukraińsku w tamtejszym parlamencie.

Share
Tusk oddał hołd Ukraińcom. "Są inspiracją dla wszystkich"
Źródło: twitter.com, fot: Donald Tusk
d2bphd5

- Nie ma sprawiedliwej Europy bez niezależnej Ukrainy. Nie ma bezpiecznej Europy bez bezpiecznej Ukrainy. Mówiąc wprost, nie ma Europy bez Ukrainy - powiedział Tusk po ukraińsku w Wierchownej Radzie, a jego słowa nagrodzono brawami.

Szef Rady Europejskiej przemawiał w tamtejszym parlamencie z okazji piątej rocznicy Majdanu Niepodległości.

Wcześniej Tusk złożył kwiaty w miejscu pamięci. "Ukraińcy są inspiracją dla nas wszystkich. Kiedy potrzeba, są bohaterscy. Kiedy indziej - są pragmatyczni i twardo stąpający po ziemi" - napisał na Twitterze. Na oficjalnym koncie szefa Rady Europejskiej pojawił się też wpis w języku ukraińskim.

Tusk w Kijowie

Tusk przebywa z wizytą w Kijowie od poniedziałku i potrwa ona jeszcze dwa dni. Jak napisał w mediach społecznościowych, do stolicy Ukrainy przyjechał, by oddać hołd wszystkim Ukraińcom w piątą rocznicę protestów na Majdanie Niepodległości. Wybuchły one w listopadzie 2013 r. w reakcji na decyzję o niepodpisywaniu umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską.

Zobacz także: Warszawa niczym twierdza. Spore utrudnienia w stolicy

d2bphd5

Pokojowe początkowo manifestacje, z czasem przekształciły się w starcia z milicją i oddziałami specjalnymi Berkut. 18 lutego 2014 r. doszło do ich najkrwawszej fazy. W zamieszkach zginęło ponad 100 osób, które określa się mianem Niebiańskiej Sotni. W wyniku tych wydarzeń ówczesny prezydent Wiktor Janukowycz zbiegł do Rosji, gdzie ukrywa się do dziś.

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d2bphd5

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bphd5
d2bphd5
Więcej tematów