Zdecydowany wpis Tuska. "Nie będzie przedmiotem negocjacji. Z nikim"
Premier odwiedził w poniedziałek Orzysz, gdzie - na poligonie - rozpoczęło się testowanie elementów do budowy Tarczy Wschód. "Bezpieczeństwo polskiej i europejskiej granicy (...) nie będzie przedmiotem negocjacji. Jest zadaniem do wykonania. I mój rząd to zadanie wykona" - napisał w mediach społecznościowych.
"Naszym prawem i naszym obowiązkiem jest ochrona polskiej i europejskiej granicy. Jej bezpieczeństwo nie będzie przedmiotem negocjacji. Z nikim. Jest zadaniem do wykonania. I mój rząd to zadanie wykona" - napisał premier w serwisie X.
Odniósł się do narodowego program odstraszania i obrony Tarcza Wschód. Jej głównym celem jest obrona polskiej granicy z Rosją i Białorusią.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Weszli do tunelu Hezbollahu. Odkryli nową broń z Iranu i Rosji
Podczas poniedziałkowej wizyty w Orzyszu, gdzie trwają testy elementów budowy podkreślił, że program Tarcza Wschód jest dla rządu zadaniem priorytetowym, a przedsięwzięcie jest "obliczone na lata".
- Na to wszystko także będą środki europejskie, nie tylko krajowe. Będę o tym w najbliższych dniach i tygodniach rozmawiał w Brukseli - zapowiedział szef rządu.
Tusk o granicy. W tle kontrowersje i pakt migracyjny
Media przypominają, że wiele kontrowersji wywołała sobotnia zapowiedź Tuska, który na kongresie KO ogłosił założenia strategii migracyjnej Polski, której jednym z elementów ma być czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu. Oświadczył, że rząd nie będzie respektować i wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski - takich jak unijny pakt migracyjny.
Rzeczniczka Komisji Europejskiej Anitta Hipper oświadczyła w poniedziałek, że ważne i konieczne jest, aby Unia Europejska chroniła granice zewnętrzne, w szczególności z Rosją i Białorusią. Jak przypomniała Hipper, oba te kraje, w ciągu ostatnich trzech lat wywierały dużą presję na granice zewnętrzne, zagrażając bezpieczeństwu państw członkowskich UE i całej Unii. Podkreśliła jednocześnie, że kraje członkowskie mają zobowiązania międzynarodowe i unijne, w tym obowiązek zapewnienia dostępu do procedury azylowej.
Źródło: PAP/X/WP