Trwa ładowanie...
d34ncu7
d34ncu7

"Tusk nie zgodziłby się na umowę z Berlusconim"

Włoski eurodeputowany polskiego pochodzenia Jaś Gawroński wyraził opinię, że premier Donald Tusk nigdy nie zgodziłby się na to, aby w zamian za udzielenie przez Polskę poparcia dla włoskiego kandydata na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Mario Mauro, Włochy miałyby poprzeć Włodzimierza Cimoszewicza jako kandydata na szefa Rady Europy.
Share
d34ncu7

Gawroński dodał, że wydaje mu się, iż to Jerzy Buzek jest faworytem jako kandydat na szefa europarlamentu.

Premier Silvio Berlusconi powiedział w sobotę na konferencji prasowej w Rzymie, że są duże szanse na to, aby to Mauro został przewodniczącym PE. Zasugerował jednocześnie, że Polska musi najpierw wycofać swojego kandydata, czyli Jerzego Buzka.

- Mówienie o tym, że była zgoda między Berlusconim a Tuskiem na zasadzie, że Włosi poprą Cimoszewicza, a Polacy Mauro, jest absurdalne, bo nie ma porównania między ważnością dwóch posad i Tusk nigdy by się nie zgodził na taką umowę - podkreślił Gawroński, który w PE spędził kilka kadencji.

d34ncu7

Dodał następnie, że niedawno w Warszawie, podczas zjazdu Europejskiej Partii Ludowej (EPL) mówiło się o tym, ale - dodał - bez żadnego definitywnego porozumienia.

- Berlusconi słusznie mówi, że Mauro ma szansę, bo ma i w każdym razie musi go popierać - zauważył Jaś Gawroński.

- Decyzja zależy tylko od grupy EPL, bo ten, kogo grupa wybierze, zostanie przewodniczącym, a grupa socjalistów nie będzie miała wpływu na tę decyzję - stwierdził.

- Socjaliści mogą się sprzeciwić tylko w razie kandydata wyraźnie dla nich niekorzystnego, ale takim nie jest ani Buzek, ani Mauro - ocenił eurodeputowany.

d34ncu7

Mówiąc o Jerzym Buzku Gawroński zaznaczył: dzisiaj mi się wydaje, że to on jest faworytem.

- Dla wszystkich, którzy nie są bezpośrednio związani z tym wyborem, jest to dobra wiadomość, gdyż w każdym razie Europa będzie miała dobrego przewodniczącego parlamentu, bo obaj mają dobre notowania - podsumował Jaś Gawroński, który kończy właśnie swą ostatnią kadencję w PE i nie zamierza więcej do niego kandydować.

Sylwia Wysocka

d34ncu7

Podziel się opinią

Share
d34ncu7
d34ncu7
Więcej tematów