Trwa ładowanie...
d2inxff
d2inxff

"Tusk nie radzi sobie - ma plan nicnierobienia"

Wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński wypowiedział się na temat artykułu premiera Donalda Tuska w weekendowym wydaniu "Gazety Wyborczej". Tusk wymieniał w nim m.in. osiągnięcia i porażki swego rządu.
Share
d2inxff

- Oczywiście każdy premier, jeżeli dokonuje takiego podsumowania, to jest to dla niego pewien sposób przedstawienia swojego dorobku. Natomiast zwróciłbym uwagę na to, czego premier nie powiedział. Chodzi o to, co dzieje się obecnie. Rosnące ceny i generalnie drożyzna - nie odniósł się do nich. Rosnące bezrobocie - nie odniósł się do tego - zauważył Kuchciński.

Wicemarszałek Sejmu podkreślił też, że dla porównania bezrobocie za rządów Jarosława Kaczyńskiego spadało, powstało ponad 1 mln 300 tys. nowych, stałych miejsc pracy. - Tutaj mamy w ostatnich miesiącach 250 tys. nowych bezrobotnych. W lutym - 45 tys. nowych bezrobotnych. Premier przyznał, ale to bardzo oględnie, że zatrudnił 80 tys. nowych urzędników, a więc zamiast taniego, sprawnego państwa jest rozbudowana administracja i coraz gorzej funkcjonująca - powiedział Kuchciński.

Według niego to są przykłady pokazujące, że premier Tusk nie radzi sobie z rządzeniem, natomiast można tutaj ironicznie i ze smutkiem powiedzieć, że nie jest to plan małych kroków, ale raczej plan nicnierobienia. - To jest podsumowanie tego, jak się nic nie robi, szkodząc polityce państwa - dodał.

d2inxff

- Jak chodzi o sprawne państwo, to odniosę się do ostatnich tragicznych wydarzeń w Japonii - dzielny naród i bardzo sprawne państwo. U nas, w Polsce naród jest rzeczywiście nadspodziewanie dzielny wobec tego, co się dzieje, no i coraz gorzej funkcjonujące państwo. A premier - odnoszę się do takich tragedii, oczywiście szanując proporcje, jak ubiegłoroczne powodzie w maju i czerwcu - co ma do powiedzenia? Zwala winę na wójtów, mówiąc ludziom, bodajże w Świętokrzyskiem, idźcie do wójta, bo on jest winien. Tak premier państwa nie zachowuje się - zakończył Marek Kuchciński.

Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski nt. artykułu premiera Donalda Tuska stwierdził: jak pan premier Donald Tusk wygłaszał swoje expose to jeszcze nikt nie przypuszczał, że będzie kryzys światowy, który postawił na głowie wiele spraw. W tej chwili dylemat Polski i pana premiera polega na tym, że my nie jesteśmy dziadowskim krajem jak mówią niektórzy, ale krajem na dorobku. To powoduje, że nie stać państwa na wszystkie reformy, które chciałoby się przeprowadzić.

- Należy także pamiętać o okresie rządów PO-PSL, kiedy rząd bardzo często "nadziewał się" na weta byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Bylibyśmy zupełnie w innym miejscu np. w reformie służby zdrowia, gdyby nie weta prezydenta. Zawsze można mieć niedosyt i mówić, że można było więcej zrobić, ale w mojej ocenie rządowi należy się czwórka z plusem - dodał Żelichowski.

- Kiedyś Donald Tusk był dziennikarzem i ja byłam dziennikarką i pierwsza moja refleksja jest taka, że to jest źle napisany tekst. To nudny tekst, który powinien być znacznie lepiej zredagowany. Gdyby to nie był tekst premiera, to nie sadzę, żeby gazeta to puściła, bo on jest słaby w sensie dziennikarskim - stwierdziła szefowa Polska Jest Najważniejsza Joanna Kluzik-Rostkowska.

d2inxff

- Premier nie może zamykać swojego myślenia o państwie wyłącznie do polityki rodzinnej i to w dodatku kierowanej głównie do tych rodzin, które dziś sobie z codziennym życiem słabiej radzą. Premier musi mieć znacznie śmielsze i odważniejsze marzenia. One muszą dotyczyć wszystkich tych dziedzin, którymi się rząd zajmuje: polityki zagranicznej, gospodarki, zdrowia i edukacji a nie tylko spraw związanych z bytem polskich rodzin - podsumowała Joanna Kluzik-Rostkowska.

Uznała też, że ten tekst jest nieprzekonujący. - Absolutnie nie uważam, że metoda małych kroków byłaby tą metodą najlepszą. Jesteśmy w ważnym momencie dla Polski, mamy przed sobą ważne 10 lat, które albo wykorzystamy, albo zaprzepaścimy. Tutaj są potrzebne lamparcie skoki a nie drobne małe kroczki - dodała.

d2inxff

Podziel się opinią

Share
d2inxff
d2inxff
Więcej tematów