Trwa ładowanie...
27-11-2007 15:15

Tusk: nie ma "legionu chętnych" do pracy w komisji WSI

Oczekiwałbym szybkiego terminu zakończenia prac komisji weryfikacyjnej b. WSI - powiedział premier Donald Tusk. Dodał, że nie podjął jeszcze żadnej decyzji dotyczącej tego, czy wymieni powoływanych przez premiera członków komisji. Nie ma "legionu chętnych" do pracy w komisji - powiedział premier.

Tusk: nie ma "legionu chętnych" do pracy w komisji WSIŹródło: PAP
dgonhyk
dgonhyk

Tusk zaznaczył, że nigdy nie miał zamiaru szybkiej wymiany członków komisji, sygnalizował tylko, że premier ma takie uprawnienia. Powiedział, że spotka się w sprawie komisji z jej nowym przewodniczącym b. premierem Janem Olszewskim. Dopiero po tym spotkaniu podejmie decyzję. "Poczekajcie na tę rozmowę" - powiedział dziennikarzom Tusk.

Wtorkowa "Rzeczpospolita" napisała, że Tusk prawdopodobnie nie będzie zmieniał 12 członków komisji, których powołanie leży w jego gestii. Zgodnie z ustawą o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego, Komisja Weryfikacyjna składa się z 24 członków. 12 z nich wskazuje premier, a 12 - prezydent, który powołuje szefa komisji.

Po rezygnacji z tej funkcji Antoniego Macierewicza, Lech Kaczyński na jej szefa nominował Jana Olszewskiego.

Nie miałem zamiaru z dnia na dzień wymieniać 12 moich przedstawicieli w Komisji Weryfikacyjnej WSI. Informowaliśmy tylko, że to (ich wymiana) elementy dostępne premierowi. Informowaliśmy, że nie wykluczamy, iż skorzystam ze swojego prawa - powiedział Tusk na wtorkowej konferencji prasowej.

dgonhyk

Zauważył, że nie ma "legionu chętnych" do pracy w komisji. Powiedział, że od Jana Olszewskiego oczekiwałby szybkiego terminu zakończenia prac komisji, które będą skierowane na weryfikację oficerów chętnych do podjęcia służby w nowych służbach, a nie robić to "w stylu Antoniego Macierewicza - teczki, haki, etc.".

W jego ocenie, sejmowa komisja ds. służb specjalnych pomoże wyjaśnić powody wywozu w listopadzie akt komisji weryfikacyjnej b. WSI z siedziby Służby Kontrwywiadu Wojskowego do Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

B. premier Jarosław Kaczyński w ostatnich dniach urzędowania określił, że komisja będzie działać do 30 czerwca 2008 r. Prezydent zmienił przewodniczącego komisji - Antoniego Macierewicza, który został posłem, zastąpił Jan Olszewski. Olszewski zdecydował o przeniesieniu siedziby komisji do BBN i przewiezieniu tam akt komisji z siedziby Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Z 24 członków komisji weryfikacyjnej 12 wskazuje premier, a 12 - prezydent, który powołuje też szefa komisji. Pod przewodnictwem Macierewicza komisja zweryfikowała 1168 spośród 2177 żołnierzy byłych WSI, którzy zgłosili chęć pracy w nowych wojskowych służbach specjalnych. 130 z nich zostało zweryfikowanych negatywnie, a 639 - pozytywnie. Pozostali czekają na wysłuchanie.

dgonhyk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgonhyk
Więcej tematów