Ironiczny wpis Tuska. "Mam nadzieję, że jeszcze chwilę wytrzymacie"
Mija rocznica wyborów parlamentarnych z 2023 roku, które wygrała obecna koalicja rządząca. Do zwycięstwa odniósł się w najnowszym wpisie na platformie X premier Donald Tusk.
"Dziękuję Wam za zwycięstwo 15 października, za Wasz upór i odwagę, za wiarę w Polskę, w demokrację i w siebie samych, za cierpliwość i wytrwałość przez ten niełatwy pierwszy rok. Mam nadzieję, że - czasem zniecierpliwieni, czasem zezłoszczeni - jeszcze chwilę ze mną wytrzymacie" - napisał na swoim profilu na platformie X premier Donald Tusk.
We wtorek mija rok od wyborów, w wyniku których PiS straciło władzę po dwóch kadencjach, a koalicję rządową stworzyły: KO, Nowa Lewica, Polska 2050 i PSL.
W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października 2023 roku, przy rekordowej frekwencji wynoszącej 72,9 proc., Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 35,38 proc. głosów, KO - 30,70 proc., Trzecia Droga - 14,40 proc., Nowa Lewica - 8,61 proc., a Konfederacja - 7,16 proc.
PiS wygrało, ale nie ma większości w Sejmie
Choć poparcie dla PiS przełożyło się na największą liczbę mandatów w Sejmie (194), ze względu na brak zdolności koalicyjnej ugrupowanie nie było w stanie stworzyć większości. Mimo to prezydent w pierwszym kroku konstytucyjnym desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera i 27 listopada powołał jego trzeci rząd.
Morawiecki zapewniał, że podejmowane są próby znalezienia wsparcia tak, aby jego gabinet uzyskał wotum zaufania w Sejmie, jednak arytmetyka po wyborach wskazywała, że nie jest to możliwe. W międzyczasie, 10 listopada, umowę koalicyjną zawarły: Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Polskie Stronnictwo Ludowe i Nowa Lewica. Podpisali ją liderzy tych ugrupowań: Donald Tusk, Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Współtworząca klub Lewicy partia Razem, która wprowadziła do Sejmu ośmioro posłów, zdecydowała, że jej przedstawiciele nie wejdą do rządu, gdyż - jak uzasadniali jej politycy - nie udało jej się wynegocjować gwarancji finansowych czy prawnych pozwalających na realizację ich postulatów, np. w obszarze zdrowia i mieszkalnictwa. Politycy Razem zapewnili jednak, że poprą nowy rząd.
Gdy 11 grudnia 2023 roku rząd Morawieckiego nie uzyskał wotum zaufania od Sejmu, w drugim kroku konstytucyjnym, jeszcze tego samego dnia, Sejm wybrał Donalda Tuska na premiera, a 12 grudnia udzielił wotum zaufania jego rządowi. 13 grudnia prezydent Andrzej Duda powołał rząd. Jego zapleczem stało się w Sejmie 157 posłów KO, 65 z Trzeciej Drogi (kluby PSL oraz Polski 2050) oraz 26 posłów Lewicy.
Źródło: x.com, PAP