ycipk-3am2uu

Turek z Kielc skazany za spowodowanie śmierci. "Nie ma zgody na samosąd"

W piątek kielecki sąd skazał Murata, Turka mieszkającego w Kielcach, na 10 miesięcy więzienia. Murat uderzył pijanego mężczyznę, który uderzył się w głowę i zmarł po dwóch dniach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sędzia skazał Murata na dziesięć miesięcy więzienia
Sędzia skazał Murata na dziesięć miesięcy więzienia (East News, Fot: Wojciech Stróżyk)
ycipk-3am2uu

- Oskarżony nie może uzurpować sobie prawa do realizacji sprawiedliwości. Pomimo że zachowania o charakterze rasistowskim, ksenofobicznym są odrażające i zdaniem sądu zasługują na najwyższe potępienie - powiedział w piątek Łukasz Sadkowski, uzasadniając wyrok 10 miesięcy pozbawienia wolności dla Murata. Mężczyzna został skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci - podaje kielecka "Gazeta Wyborcza".

Murat będzie musiał też zapłacić 160 tys. zł nawiązki żonie i trojgu dzieciom zmarłego.

Murat mieszka z rodziną w Kielcach, gdzie prowadzi turecką restaurację. Mówi, że na co dzień zmaga się z rasistowskimi atakami.

ycipk-3am2uu

Pod koniec maja Turek wracał o godz. 4.00 rano ze swojej restauracji. Jechał autem, kiedy nagle wyszło mu przed maskę dwóch pijanych mężczyzn. Jak twierdzi Murat, zablokowali mu przejazd, wyzywając od "ciapatych" i "brudasów". Mężczyzna wyszedł z samochodu i uderzył z pięści jednego z Polaków, Damiana. Ten upadł na kostkę brukową. Stracił przytomność. Kiedy ją odzyskał, wrócił z kolegą taksówką do hotelu Ibis.

Zmarł w szpitalu

Po kilku godzinach kolega znalazł nieprzytomnego Damiana w łazience. W szpitalu rozpoznano u niego krwotok mózgowy. Po dwóch dniach zmarł.

Kilka miesięcy później policja zatrzymała Turka.

ycipk-3am2uu

Jak stwierdził sąd, nie wiadomo, czy Damian faktycznie blokował przejazd Muratowi, bo wraz kolegą byli pijani, chwiali się na nogach. Z zapisu monitoringu nie wynikał też, że mężczyźni chcą zaatakować Turka

Sąd uznał zachowanie Murata za próbę wymierzenia sprawiedliwości na własną rękę.

- Nikt, w tym również obywatel innego państwa, nie może na terenie RP wymierzać samosądów - stwierdził sędzia Sadkowski.

ycipk-3am2uu

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3am2uu

ycipk-3am2uu
ycipk-3am2uu