Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
+5
28-08-2016 (13:45)

Tureckie naloty w Syrii, zginęło już 35 cywilów

• Syryjscy rebelianci przejęli z rąk kurdyjskich dwie miejscowości na północy kraju
• Chodzi o znajdujące się niedaleko Dżarabulusu al-Amarnę i Ajn al-Bajdę
• Opozycjoniści wspierani są przez Turcję
• W tureckich nalotach i ostrzałach zginęło już 35 cywilów - twierdzi syryjska opozycja
• Tureckie siły zbrojne informują o zabiciu 25 bojowników kurdyjskich
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tureckie naloty w Syrii, zginęło już 35 cywilów
(AFP, Fot: Bulent Kilic)
WP

W nalotach tureckich sił powietrznych w północnej Syrii zginęło 25 bojowników kurdyjskich - poinformowały siły zbrojne Turcji. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w tureckich nalotach i ostrzałach zginęło już 35 cywilów.

Wojska tureckie zapewniają, że dokładają wszelkich starań, by podczas operacji w Syrii unikać ofiar cywilnych. Poinformowano, że bojownicy kurdyjscy zginęli w rejonie miasta Dżarabulus przy granicy z Turcją.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informuje, że wspierani przez Turcję rebelianci zajęli w niedzielę kontrolowane dotąd przez Kurdów dwie miejscowości na północy Syrii koło Dżarabulusu, al-Amarnę i Ajn al-Bajdę.

WP

Miejscowości te były dotychczas pod kontrolą Rady Wojskowej Dżarabulusu - kurdyjskich sił wchodzących w skład wspieranego przez Stany Zjednoczone sojuszu Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) - która wycofała stamtąd swoje siły.

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na źródła wśród rebeliantów, wspierani przez Turcję syryjscy opozycjoniści planują w ciągu kilku dni odbić również miasto Manbidż, które od niedawna znajduje się pod kontrolą należącej do SDF kurdyjskiej milicji YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony). W połowie sierpnia - po trwającej dwa miesiące operacji wojskowej przy wsparciu sił amerykańskich - YPG przejęło kontrolę nad Manbidżem, odbijając miasto z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego.

Siły tureckie od środy prowadzą operację wojskową w północnej Syrii, wymierzoną w Państwo Islamskie i YPG. Zdaniem obserwatorów jednym z celów tureckiej ofensywy Turcji jest powstrzymanie Kurdów z YPG przed zajęciem strategicznie położonego Dżarabulusu.

Milicja YPG uważana jest przez władze w Ankarze za organizację terrorystyczną, ale Stany Zjednoczone udzielają im poparcia, widząc w nich poważną siłę zwalczającą dżihadystów z Państwa Islamskiego.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP