Turecki inżynier porwany
Oddział afgańskich talibów porwał w
rejonie Kandaharu tureckiego inżyniera, zatrudnionego przy
odbudowie sieci dróg w Afganistanie. W niedzielę porywacze
zagrozili "egzekucją" Turka, jeśli władze kabulskie nie zwolnią
osiemnastu uwięzionych talibańskich bojowników.
Rzecznik talibów, który przedstawił się jako mułła Akim Latifi, przekazał żądanie telefonicznie władzom Kandaharu. Domagał się m.in. zwolnienia Sajeda Muhammada Szahida Chaili, wysokiej rangi członka talibańskiego rządu przez jego upadkiem w grudniu 2001 roku.
Lokalne władze a także rząd w Kabulu wcześniej wykluczały wszelkie negocjacje z talibami - od rana w niedzielę sprawa była jednak przedmiotem dyskusji w siedzibie władz Kandaharu, z udziałem przybyłych z Kabulu przedstawicieli resortu spraw wewnętrznych. Presje w sprawie inżyniera wywiera też na Kabul Ankara.
Sprawa tureckiego inżyniera Hasana Omala zbiegła się w czasie z zapowiedzianym na niedzielę w Kabulu spotkaniem prezydenta Hamida Karzaja z wysłannikami Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Misja Rady - kierowana przez ambasadora Niemiec w ONZ Guntera Pleugera - ma potwierdzić zarówno poparcie ONZ dla rządu Karzaja jak i zobowiązania międzynarodowej społeczności w kwestii odbudowy Afganistanu.
Delegacja zbada także na miejscu możliwości rozszerzenia misji ONZ w Afganistanie poza Kabul. Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa Afganistanu (ISAF) stacjonują obecnie wyłącznie w stolicy Afganistanu. Uczestniczy w nich 5500 żołnierzy z kilkunastu państw, w tym stuosobowy kontyngent z Polski.
Agencja Associated Press, relacjonująca wizytę RB ONZ w Kabulu, akcentuje, że jak do tej pory żaden kraj nie wyraził gotowości wysłania swych kontyngentów do innych prowincji afgańskich.
Misja RB ONZ odwiedzi poza Kabulem takie miasta jak Herat i Mazar- i-Szarif. Podróżować będzie niemieckim samolotem wojskowym, wyposażonym w broń przeciwrakietową. Ze względu na bezpieczeństwo delegacji anulowano planowaną wizytę w Kandaharze. (iza)