Trwa ładowanie...

Turcja. Zięć Erdogana nowym ministrem skarbu finansów

​Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan mianował nowego ministra skarbu i finansów. Został nim Berat Albayrak, który jest jego zięciem.
Share
​Prezydent Turcji Recep Erdogan mianował swojego zięcia ministrwm skarbu i finansów
​Prezydent Turcji Recep Erdogan mianował swojego zięcia ministrwm skarbu i finansówŹródło: East News, Fot: AP/Fotolink/East News
dsc62i4

Erdogan ogłosił swoją decyzję kilka godzin po tym, jak został zaprzysiężony przez turecki parlament na kolejną kadencję. Zgodnie z nową konstytucją, przyjętą przez Turków w referendum z kwietnia 2017 roku, jego kompetencje będą znacznie większe, a ustrój kraju zmieni się na prezydencki.

Erdogan będzie mógł m. in. bez zgody parlamentu tworzyć nowe ministerstwa i powoływać ministrów, a także odwoływać urzędników. Prezydent zapewnia, że nowy ustrój jest niezbędny do utrzymania wzrostu gospodarczego, a także zapewnienia Turkom bezpieczeństwa w obliczu gróźb przewrotów wewnętrznych oraz zagrożeń ze wschodu i południa.

Zięć Erdogana, 40-letni Berat Albaytak, był dyrektorem w wielobranżowym Cakir Holding, a przez trzy ostatnie lata pełnił funkcję ministra energii i zasobów naturalnych. Jak zauważają zachodnie media, jego nominacja może osłabić niezależność banku centralnego. Kilka godzin po jej ogłoszeniu kurs liry tureckiej spadł o 2 proc.

dsc62i4

Zobacz także: Miller w programie "Tłit": miłe słowa Jaggera o Sądzie Najwyższym

24 czerwca Erdogan po raz drugi z rzędu wygrał wybory prezydenckie, a jego partia AKP (Partia Sprawiedliwości i Rozwoju) zapewniła sobie większość w parlamencie. Jego przeciwnicy zarzucają mu, że prowadzi kraj na ścieżkę autorytaryzmu i odsuwa Turcję od świeckich wartości, demokracji i wolności słowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dsc62i4

Podziel się opinią

Share
dsc62i4
dsc62i4
Więcej tematów