Turcja zablokowała rozmowy o przystąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO
Turcja zablokowała początkową decyzję NATO o rozpatrzeniu wniosków Finlandii i Szwecji ws. przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego - podał w środę "Financial Times". Brytyjski dziennik ustalił, że Ankara zahamowała ten proces, ale wciąż nie wyklucza możliwości rozszerzenia NATO.
18.05.2022 16:04
Finlandia i Szwecja oficjalnie złożyły w środę wnioski o dołączenie do NATO. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował, że dokumenty przekazali na jego ręce ambasadorzy obu krajów w głównej siedzibie NATO w Brukseli.
Jak się jednak okazuje, możliwości rozszerzenia Sojuszu po raz kolejny sprzeciwia się Turcja. Dziennik "Financial Times" przekazał, że Ankara zablokowała głosowanie dotyczące rozpoczęcia rozpatrywania wniosków złożonych przez fińskie i szwedzkie władze.
Decyzję Turków potwierdził w rozmowie z brytyjską gazetą jeden z tamtejszych urzędników. Zaznaczył jednocześnie, że Turcja nie wyklucza, że Szwecja i Finlandia ostatecznie będą mogły wstąpić w szeregi NATO.
- Nie mówimy, że nie mogą być członkami NATO, tylko że musimy nadawać na tych samych falach, być po tej samej stronie ws. zagrożenia, przed którym stoimy - powiedział urzędnik. Jak dodał, "Turcja chce dojść do porozumienia". - Im szybciej osiągniemy porozumienie, tym szybciej rozpoczną się rozmowy członkowskie - wskazał .
Zobacz też: Gen. Skrzypczak zaniepokojony działaniem Rosjan. Znów uderzą na Kijów?
Erdogan: te kraje wspierają organizacje terrorystyczne
Na temat możliwości rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego o Szwecję i Finlandię wypowiedział się wcześniej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. - Sojusznicy NATO muszą zrozumieć, że ochrona przed atakami organizacji terrorystycznych jest dla nas wrażliwą kwestią - powiedział przywódca.
W ocenie Erdogana zarówno władze fińskie, jak i szwedzkie wspierają kurdyjskie organizacje, które Ankara uważa za terrorystyczne. Prezydent podkreślił, że również obecni sojusznicy w ramach NATO nigdy nie wspierali Turcji w walce z milicją syryjskich Kurdów YPG.
Ankara twierdzi, że Szwecja i Finlandia udziela azylu ludziom, których Turcja uważa za powiązanych z grupami terrorystycznymi, czyli grupę bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) i zwolenników Fetullaha Gulena, którego tureckie władze oskarżają o zorganizowanie próby zamachu stanu w 2016 roku.
Źródło: Financial Times
Przeczytaj również: