Turcja w Unii Europejskiej
Turcja ma bardzo bliskie relacje z Unią Europejską. Już w 1959 roku rozpoczęła negocjacje o stowarzyszeniu ze Wspólnotą Europejską, poprzedniczką Unii. Turcja ubiega się o członkostwo w Unii Europejskiej od 1987 roku, ale oficjalne negocjacje z Unią rozpoczęły się w 2005 roku.
Na razie zamknięto 1 z 35 rozdziałów negocjacji z Unią Europejską. Po nieudanej próbie zamachu stanu, europejscy politycy wzywali do respektowania przez ten kraj wartości europejskich. A minister spraw zagranicznych Luksemburga namawiał do nałożenia sankcji gospodarczych.
Pod koniec listopada 2016 roku Unia zamroziła negocjacje akcesyjne z Turcją. W rezolucji napisano, że państwo kandydujące do bycia w UE powinno zachowywać najwyższe standardy demokracji, czyli przestrzegać praw człowieka, praworządności, podstawowych wolności oraz podstawowego prawa do sprawiedliwego procesu. Według europejskich polityków, po próbie zamachu stanu, nie są spełniane te kryteria. Przeszkodą jest zapowiedź przywrócenia kary śmierci, ponieważ w Unii Europejskiej jest ona całkowicie zakazana.
Władze w Ankarze uważają, że są kluczem do bezpieczeństwa w Europie, ponieważ zatrzymują falę uchodźców i imigrantów zmierzających do Europy. UE ma specjalną umowę z Turcją o odsyłaniu do tego kraju nielegalnych imigrantów i relokacji uchodźców. Prezydent Erdogan zapowiedział, że jego kraj może przestać wywiązywać się z tej umowy z powodu decyzji UE o zamrożeniu negocjacji akcesyjnych.
Komentarze