Trwa ładowanie...
d3lm6nd

Turcja: podejrzany ładunek chemiczny skonfiskowany na granicy z Syrią

Władze tureckie przechwyciły na granicy z Syrią znaczną ilość produktów chemicznych, które mogą zostać wykorzystane do produkcji broni; zatrzymano podejrzanego - poinformowała turecka armia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Granica turecko-syryjska
Granica turecko-syryjska (AFP, Fot: Philippe Desmazes)
d3lm6nd

Komponenty chemiczne skonfiskowano w sobotę w okolicy Reyhanli w południowo-wschodniej Turcji, gdzie składający się z trzech samochodów konwój próbował nielegalnie przekroczyć granicę - sprecyzował w komunikacie sztab generalny.

Kiedy kierowcy nie zatrzymali samochodów na żądanie, tureccy żandarmi ostrzelali koła. Trzech kierowców zaczęło uciekać w kierunku Syrii, a jednego z nich schwytano - dodała turecka armia, która nie podała narodowości zatrzymanego.

Przechwycony ładunek, składający się z siarki i niezidentyfikowanej substancji, jest badany przez wojskowych specjalistów.

d3lm6nd

W konflikcie w Syrii, który trwa od marca 2011 roku, Turcja od początku wspiera rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Baszara al-Asada.

W ubiegłym tygodniu Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) poinformowała, że zadeklarowana przez syryjskie władze broń chemiczna została zabezpieczona, a miejsca jej produkcji są nieoperacyjne. OPCW ma za zadanie nadzorować niszczenie chemicznego arsenału w Syrii w następstwie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jej przyjęcie oddaliło groźbę międzynarodowej interwencji w Syrii w odpowiedzi na atak chemiczny z 21 sierpnia pod Damaszkiem - atak ten przypisywany jest reżimowi, który stanowczo zaprzecza i twierdzi, że była to prowokacja rebeliantów.

d3lm6nd

Podziel się opinią

Share

d3lm6nd

d3lm6nd
Więcej tematów