Trwa ładowanie...

Turcja oficjalnie zmienia nazwę. Prezydent Erdogan nie chce, by kraj kojarzono z drobiem

Już nie "Turkey" a "Türkiye" - taka ma być nowa nazwa tureckiej republiki. Z prośbą o uszanowanie decyzji o zmianie i uwzględnienie jej turecki rząd wystąpił do Organizacji Narodów Zjednoczonych i innych międzynarodowych społeczności. Działanie ma poprawić wizerunek kraju i zlikwidować wynikające z angielskiego słowa skojarzenie z indykiem.

Kampanię promowania nowej nazwy Turcja rozpoczęła od nowych napisów na samolocie, którym prezydent Erdogan udaje się w dyplomatyczne podróże Kampanię promowania nowej nazwy Turcja rozpoczęła od nowych napisów na samolocie, którym prezydent Erdogan udaje się w dyplomatyczne podróże Źródło: Getty Images, fot: 2022 dia images
da0wq6v
da0wq6v

Według tureckiej państwowej agencji informacyjnej Anadolu, gabinet prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana podjął poważne, oficjalne starania o korektę nazwy kraju. Minister spraw zagranicznych Turcji, Mevlut Cavusoglu, wysłał w świat pisma w tej sprawie.

Prezydent Erdogan uzasadnia decyzję tym, że taka przemiana "wpłynie przede wszystkim na sposób, w jaki obce narody i społeczeństwa odnoszą się do kraju" i pozwoli odzwierciedlać "kulturę, cywilizację i wartości" euroazjatyckiego kraju. Wiadomo jednak, że w rzeczywistości chodzi o ośmieszającą koincydencję językową.

- Stowarzyszenie z ptakiem naprawdę denerwuje Erdogana i otaczających go ludzi - powiedział "The Week" Selim Koru, pracownik Instytutu Badań Polityki Zagranicznej Turcji i analityk w tureckiej Fundacji Badań Polityki Gospodarczej. - Nie jest to niespodzianką, biorąc pod uwagę wrażliwość rządu na sposób postrzegania kraju i zamiłowanie do retoryki nacjonalistycznej - kwituje ekspert.

da0wq6v

Turcja oficjalnie zmienia nazwę. Prezydent Erdogan nie chce, by kraj kojarzono z drobiem

Ten narodowy zwrot, zapowiedziany przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w zeszłym miesiącu, już dokonuje się w Ankarze. Po stu latach od obowiązywania poprzedniej nazwy trzeba małej rewolucji - zmieniają się szyldy na rządowych budynkach, korekta dokonywana jest w przestrzeni publicznej, w sieci. Jak jednak zauważa "The Week", litera "Ü", która nie występuje w alfabecie łacińskim, może być problemem i uniemożliwiać wypełnienie w każdych okolicznościach woli Turcji.

Turcja nie jest pierwszym krajem, który dokonuje takiego "rebrandingu". Afrykańskie królestwo Suazi w 2018 roku zostało przemianowane na Królestw Eswatini na część obchodzącego 50 urodziny ostatniego monarchy absolutnego Afryki, króla Mswatiego III, aby definitywnie zlikwidować pomyłki ze Szwajcarią. Wyspy Zielonego Przylądka w 2014 roku stały się Cabo Verde. Wcześniej, bo w 1984 roku, Górna Wolta, zrywając z kolonialną przeszłością została Burkina Faso.

Tajemniczy monolit w Turcji. Zagadka ze starożytnym napisem rozwiązana

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
da0wq6v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da0wq6v
Więcej tematów