Turcja: narada w sprawie misji w Afganistanie
Wojskowi z około 20 krajów rozpoczęli w czwartek w Ankarze za zamkniętymi drzwiami dwudniową naradę na temat przekazania Turcji dowództwa nad międzynarodową operacją pokojową w Afganistanie.
Turcja, jedyny w NATO kraj muzułmański, zgodziła się w ubiegłym miesiącu przejąć po Wielkiej Brytanii kontrolę nad siłami pokojowymi. Przekazanie dowództwa powinno nastąpić najwcześniej w połowie czerwca.
Uczestnicy obrad w Ankarze mają omówić kwestie techniczne dotyczące m.in. udziału poszczególnych krajów w sfinansowaniu usankcjonowanej przez ONZ misji pokojowej. Turcja oczekuje pomocy finansowej na zakup systemu satelitarnego umożliwiającego kontakt z wojskami 17 innych krajów uczestniczących w siłach pokojowych, kontrolujących Kabul i jego okolice.
Turcja zgodziła się przejąć dowództwo nad siłami pokojowymi po otrzymaniu od USA zapewnienia, że dostanie pomoc finansową i sprzęt wojskowy, w tym ciężkie samoloty transportowe.
Stany Zjednoczone udzielają mocnego poparcia idei przekazania Turcji dowództwa nad siłami pokojowymi w Afganistanie, ponieważ potwierdziło by to amerykańską tezę, że wojna z terroryzmem nie jest wojną między islamem a Zachodem.
Administracja amerykańska obiecała Turcji, że zwróci się do Kongresu o 200 mln dolarów na pomoc gospodarczą dla tego kraju, borykającego się z głębokim kryzysem gospodarczym. Waszyngton obiecał ponadto Turcji pomoc wojskową w wysokości 28 mln dolarów.
Turcja ma w Afganistanie około 270 żołnierzy sił pokojowych i ma przysłać 1000 następnych. (an)