Trwa ładowanie...
d32gjig

Turcja: czy tajemniczy manuskrypt jest autorstwa św. Jana?

Św. Jan (AFP)
W południowej Turcji w mieście Gaziantep policja przechwyciła starożytny manuskrypt, którego autorstwo przypisywane jest jednemu z ewangelistów - św. Janowi. Taką sensacyjną wiadomość podała w piątek miejscowa gazeta Hurriyet.

d32gjig
d32gjig

Żandarmeria przeprowadziła akcję po tym, jak okazało się, że dyrektor miejscowej fabryki usiłował sprzedać ręcznie pisany dokument o treści religijnej. Po długich negocjacjach dyrektor Abdullah Kaya zażądał za manuskrypt 3 mln dolarów, a kupujący przystał na tę kwotę. Wzbudziło to podejrzenia policji. Aresztowano dyrektora i trzech jego kolegów, a rękopis przejęła policja.

Specjaliści z miejscowego muzeum nie są w stanie określić antykwarycznej wartości dzieła. Każda z 30 stron manuskryptu ma srebrne obramowania, a litery są inkrustowane złotem. Dokument zapisany jest na skórze gazeli w języku starohebrajskim, krojem pisma używanym na przełomie er. Kaya zeznał, że kupił go w Egipcie i przeszmuglował do Turcji.

Św. Jan - w odróżnieniu od pozostałych trzech ewangelistów - był jedynym świadkiem wydarzeń związanych z życiem Jezusa. Jeżeli rękopis jest autentykiem - to byłaby to sensacja na miarę tej, jaką było odnalezienie dokumentów z Qumran nad Morzem Martwym.(an)

d32gjig
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32gjig
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj