Sędzia Tuleya zostanie nagrodzony międzynarodowym wyróżnieniem
Igor Tuleya otrzyma nagrodę "Global Jurist of the Year". - Coroczna nagroda honoruje urzędującego sędziego, który wykazał się zaangażowaniem na rzecz praw człowieka i praworządności w obliczu przeciwności losu - powiedziała prof. Juliet Sorensen.
Centrum Międzynarodowych Praw Człowieka (CIHR) Northwestern Pritzker School of Law przyzna swoją dziewiątą nagrodę Global Jurist of the Year sędziemu Igorowi Tuleyi.
Coroczna nagroda Global Jurist of the Year Award honoruje urzędującego sędziego, który wykazał się zaangażowaniem na rzecz praw człowieka i praworządności w obliczu przeciwności losu" - powiedziała Juliet Sorensen, profesor kliniczny prawa w Centrum Międzynarodowych Praw Człowieka Northwestern. "Zaangażowanie sędziego Tuleyi w uczciwość i niezawisłość sądów w obliczu prześladowań uosabia to, co Centrum Międzynarodowych Praw Człowieka stara się docenić tą nagrodą".
Nagroda zostanie przyznana za odwagę Tuleyi, który jako jeden z nielicznych sędziów otwarcie krytykował zachowanie prokuratury w polskim systemie sądownictwa i wypowiadał się przeciwko polskiemu rządowi w obliczu działań odwetowych, które wyrządziły mu szkody osobiste i zawodowe.
Nagroda zostanie mu wręczona podczas ceremonii i kolacji w Szkole Prawa 7 marca. Wydarzenie sponsorowane jest przez Centrum Międzynarodowych Praw Człowieka.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Sprawa Igora Tuleyi
Przypomnijmy, że w listopadzie 2020 roku Izba Dyscyplinarna uchyliła immunitet sędziemu Tulei. Zawiesiła go też w czynnościach służbowych i obniżyła wynagrodzenie o 25 proc.
Sprawa ta ma związek z postępowaniem prokuratorskim, dotyczącym wydarzeń z 18 grudnia 2017 r. w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Tego dnia sędzia Tuleya zezwolił dziennikarzom na rejestrację posiedzenia, podczas którego rozpoznawał zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie burzliwych obrad Sejmu w sali Kolumnowej w grudniu 2016 roku. Zdaniem prokuratury sędzia, przedstawiając ustnie główne motywy rozstrzygnięcia, miał ujawnić osobom nieuprawnionym, bez wymaganego zezwolenia, wiadomości z postępowania przygotowawczego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wiceminister o sędzim Tulei. Gorąco w studiu
W grudniu 2022 roku rzecznik TSUE Antony Michael Collins wydał opinię, w której stwierdził, że "polska ustawa zmieniająca przepisy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym z 2019 roku narusza prawo Unii Europejskiej".
Collins stwierdził ponadto w sprawie sędziego Igora Tuleyi, że "zezwolenie na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej może wydać tylko niezależny i bezstronny sąd ustanowiony uprzednio na mocy ustawy".
Traktaty unijne "stoją na przeszkodzie przepisom krajowym, które przyznają właściwość do wydawania zezwoleń na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, pozbawienie wolności (zatrzymanie) sędziów oraz zawieszenie ich w czynnościach służbowych sądowi, który nie spełnia wymogów niezależności, bezstronności lub uprzedniego ustanowienia na mocy ustawy" - napisał rzecznik TSUE w przedstawionej opinii.
Źródło: Northwestern