PolskaTSUE wydał wyrok ws. obniżenia wieku emerytalnego sędziów SN

TSUE wydał wyrok ws. obniżenia wieku emerytalnego sędziów SN

Zapadł wyrok ws. obniżenia wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego. Polska przegrała spór z Komisją Europejską. Uchybiła Traktatowi o Unii Europejskiej - uznał TSUE.

TSUE wydał wyrok ws. obniżenia wieku emerytalnego sędziów SN
Źródło zdjęć: © PAP | Piotr Polak
Magdalena Nałęcz-Marczyk

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że zastosowanie zmienionego wieku emerytalnego do urzędujących sędziów SN oraz przyznanie prezydentowi prawa do przedłużenia urzędowania łamie art. 19 ust. 1 Traktatu o UE.

Polska nie może się od tego wyroku odwołać. Najprawdopodobniej nie grożą nam kary finansowe, ale kraj musi pokryć koszty procesu w Luksemburgu - podał TVN24.

"Trybunał orzekł, że zastosowanie przepisów przewidujących obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego do urzędujących sędziów tego sądu nie jest usprawiedliwione prawnie uzasadnionym celem i narusza zasadę nieusuwalności sędziów, która jest nierozerwalnie związana z ich niezawisłością" - poinformowano w oficjalnym komunikacie TSUE.

Wyrok TSUE. Rzecznik generalny organu nie miał wątpliwości

Kontrowersje dotyczyły ustawy z lipca 2017 r. Zgodnie z jej przepisami wiek przejścia w stan spoczynku dla sędziów sądów powszechnych, sędziów Sądu Najwyższego i prokuratorów został obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Wcześniej w przypadku obydwu płci wynosił 67 lat. Komisji Europejskiej nie spodobały się te rozwiązania.

W jej ocenie przepisy przyznały ministrowi sprawiedliwości prawo do decydowania o tym, czy sędzia będzie miał przedłużoną możliwość orzekania. A to narusza zasadę niezawisłości sędziowskiej.

KE wniosła w tej sprawie skargę do TSUE. PiS ostatecznie zmienił przepisy, ale zdaniem organu reakcja nie była wystarczająca.

W czwartek rzecznik generalny TSUE uznał, że zasady przechodzenia sędziów w stan spoczynku w Polsce są niezgodne z prawem UE. "Polska uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy prawa Unii" - napisał w opinii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1672)