Trwa ładowanie...
d42uz19

TSUE oddalił wniosek Polski ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił wniosek Polski, która ubiegała się o przesłuchanie świadków w ramach postępowania ws. wniosku Komisji Europejskiej. Wniosek KE dotyczył zawieszenia działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
TSUE odrzucił wniosek Polski o przesłuchanie świadków ws. Izby Dyscyplinarnej SN.
TSUE odrzucił wniosek Polski o przesłuchanie świadków ws. Izby Dyscyplinarnej SN. (Forum)
d42uz19

Informację przekazało we wtorek biuro prasowe Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

TSUE oddalił wniosek Polski. Chodzi o Izbę Dyscyplinarną SN

Rząd Mateusza Morawieckiego chciał, aby w postępowaniu dotyczącego Izby Dyscyplinarnej SN zeznawało dwóch świadków - sędziów tejże Izby. Wysłuchanie w tej sprawie miało odbyć się w poniedziałek przed Wielką Izbą Trybunału Sprawiedliwości UE.

d42uz19

W połowie lutego Polska wniosła do TSUE prośbę o odrzucenie wniosku Komisji. "Rząd w piśmie przesłanym dziś do TSUE wskazuje, że wniosek KE o środki tymczasowe jest niedopuszczalny. Wnioskowane środki zmierzają do zawieszenia jednej z izb konstytucyjnego organu RP, jakim jest Sąd Najwyższy. Są również rażąco sprzeczne z zasadą nieusuwalności sędziów" - pisał wtedy na Twitterze rzecznik rządu Piotr Mueller.

Komisja zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych w postaci zawieszenia funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej. Zdecydowała się na to po skierowaniu do TSUE skargi na system dyscyplinujący sędziów. Zdaniem Komisji nowa ustawa nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby.

Zobacz też: Najnowszy sondaż. Triumf Andrzeja Dudy

Źródło: PAP

Czytaj też: Sankcje finansowe dla Polski? Nie ma o nich mowy we wniosku KE do TSUE

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d42uz19

Podziel się opinią

Share

d42uz19

d42uz19
Więcej tematów