Trwa ładowanie...

TSUE chce gigantycznej kary dla Polski. Chodzi o Sąd Najwyższy

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej chce nałożenia na Polskę gigantycznej kary, jeśli Warszawa"nie zamrozi" działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Postanowienie TSUE może być ogłoszone już w kolejnym tygodniu.

Share
TSUE chce gigantycznej kary dla Polski. Chodzi o Sąd Najwyższy
Źródło: East News, Fot: AFP
d2scxml

Informację o szczegółach dokumentu i kary dla Polski podała "Rzeczpospolita". Zdaniem informatorów dziennika, chodzi o kwotę dwóch milionów euro.

Trybunał Sprawiedliwości domaga się, żeby Warszawa zastosowała się do postanowienia, które jest już gotowe i niebawem zostanie ogłoszone.

d2scxml

TSUE chodzi dokładnie o zawieszenie przepisów ustawowych art. 3 pkt 5, art. 27 i art. 73 § 1 ustawy o Sądzie Najwyższym, w związku z art. 9a ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wykonanie postanowienia ma być powiązane z bardzo wysoką sankcją finansową.

Kwota, którą podaje "RZ" - dwa miliony euro - jest dwadzieścia razy wyższa niż w przypadku podobnej kary zastosowanej w związku z wycinką Puszczy Białowieskiej.

Przypomnijmy, że ta wysoka kara ma być naliczana dziennie. Zatem astronomiczna kwota będzie naliczana każdego dnia, w którym Polska nie zastosuje się do postanowienia TSUE.

Szczegóły dokumentu i wysokość kary, jaka ma zostać nałożona na Polskę miały wyciec do mediów społecznościowych. Jeszcze nigdy nie wydarzyło się coś podobnego. Informatorzy dziennika donoszą, że polscy negocjatorzy w Brukseli są oburzeni tym faktem.

d2scxml

Na przedstawienie wyjaśnień w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN polski rząd ma czas do 13 lutego br. To 10 dni po tym, jak podpis pod tzw. ustawą kagańcową złożył prezydent Andrzej Duda.

Trybunał Sprawiedliwości UE nie musi jednak czekać na kroki Warszawy i może niezależnie od tego terminu wydać swoje postanowienie.

Z kolei w sobotę, w południe w Warszawie zaplanowano manifestację w obronie reformy sądownictwa. Przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego, pod hasłami "Brońmy suwerenności Polski" oraz "Kasta basta" zbiorą się m.in. członkowie Komitetu "Suwerenni" i działacze klubów "Gazety Polskiej".

Źródło: RZ

d2scxml

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ZOBACZ: Wybory prezydenckie 2020. Burza wokół spotu Szymona Hołowni. Bogdan Zdrojewski komentuje

d2scxml

Podziel się opinią

Share
d2scxml
d2scxml
Więcej tematów