Trwa ładowanie...

Trzęsienie ziemi w Meksyku. Nie żyje 248 osób

Co najmniej 248 osoby zginęły w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,1, które nawiedziło we wtorek środkowy Meksyk - poinformowały władze. W wielu budynkach w mieście Meksyk i w okolicach wybuchły pożary; ratownicy poszukują uwięzionych w nich ludzi.

Share
Trzęsienie ziemi w Meksyku. Nie żyje 248 osób
Źródło: PAP/EPA, fot: SASHENKA GUTIERREZ
d23zmf8

Najwięcej ofiar śmiertelnych było w stolicy kraju, Meksyku - 117 osób. Co najmniej 12 osób zginęło w sąsiadującym ze stolicą stanie Meksyk. Na ulice stolicy wyległy tysiące ludzi ogarniętych paniką.

W stanie Morelos na południe od stolicy było 55 ofiar śmiertelnych, a trzy w stanie Guerrero na wybrzeżu Pacyfiku. Ponadto w stanie Puebla, w którym znajdowało się epicentrum wstrząsów, zginęły 32 osoby.

Jak poinformował burmistrz miasta Meksyk Miguel Angel Mancera,44 budynki legły w gruzach, lub zostały poważnie uszkodzone. Zanotowano liczne lokalne pożary, z uszkodzonych instalacji ulatnia się gaz. Zawaliły się m. in. bloki mieszkalne, szkoła, fabryka i supermarket. Duże zniszczenia wystąpiły w modnej dzielnicy Roma.

d23zmf8

Ruiny budynków przeszukują ekipy ratownicze i ochotnicy poszukując uwięzionych w nich ludzi. Niepotwierdzone doniesienia mówią również o ludziach uwięzionych w gruzach zawalonych budynków w mieście Cuernavaca na południe od stolicy kraju.

Gubernator stanu Puebla Tony Galil poinformował na Twitterze, że w mieście Cholula zniszczone zostały budynki, w tym wieże kościołów. Zniszczona została sieć energetyczna, miliony gospodarstw domowych zostało pozbawionych prądu.

Lokalne stacje telewizyjne pokazują zdjęcia, na których widać zniszczone budynki w mieście Meksyk oraz samochody przygniecione odłamkami gruzu. Swoją działalność zawiesiła meksykańska giełda. Zamknięte zostało też stołeczne lotnisko. Meksykańskie władze wezwały mieszkańców do stosowania się do zaleceń służb bezpieczeństwa i umożliwienia przeprowadzania akcji ratowniczych.

d23zmf8

Znaczna część miasta Meksyk, jednej z największych aglomeracji miejskich na świecie liczącej prawie 9 mln mieszkańców, wybudowana jest na dnie dawnego jeziora. Budowa geologiczna gleby powoduje, że potęguje ona wstrząsy dlatego też odczuwalne są one nawet w odległości kilkaset km od miasta.

7 września w trzęsieniu ziemi w Meksyku zginęło 65 osób. Wstrząsy miały magnitudę 8,2 a ich epicentrum znajdowało się na Pacyfiku w odległości ok. 100 km od miasta Tonala w stanie Chiapas. W stolicy nie było zniszczeń; zakołysały się tam jednak budynki. Jak stwierdził sejsmolog USGS Paul Earle, wtorkowe trzęsienie ziemi to nie są wstrząsy wtórne żywiołu sprzed 11 dni.

Wtorkowe trzęsienie ziemi było najtragiczniejsze, jakie nawiedziło Meksyk od kataklizmu sprzed 32 lat (19 września 1985 r.) kiedy wstrząsy o magnitudzie 8,1, zabiły według różnych szacunków od 5 do 40 tys. osób. Jego epicentrum znajdowało się na Ocenie Spokojnym, 350 km na południowy wschód od stolicy kraju.(PAP)

d23zmf8

Podziel się opinią

Share
d23zmf8
d23zmf8
Więcej tematów