Trwa ładowanie...

Trzęsienie ziemi w Japonii. Epicentrum 80 km od Fukushimy

Trzęsienie ziemi i magnitudzie 5,5 wstrząsnęło prefekturą Fukushima w Japonii. Epicentrum wstrząsów znajdowało się zaledwie 80 km od stolicy tego regionu, noszącej tę samą nazwę. Zaledwie kilka minut wcześniej słabszy wstrząs nawiedził sąsiednią wyspę Hokkaido.
Share
W Japonii znów zatrzęsła się ziemia. 80 km od Fukushimy
W Japonii znów zatrzęsła się ziemia. 80 km od FukushimyŹródło: PAP, Fot: EPA/ Oliver Berg
d31e055

Według amerykańskiej agencji sejsmologicznej epicentrum wstrząsów znajdowało się ok. 32 kilometrów od wybrzeża Honsiu, a ognisko na głębokości ok. 80 km pod dnem morza.

Kilka minut wcześniej, jak informuje portal japantimes.co.jp, zatrzęsła się ziemia w regionie Iburi na sąsiedniej wyspie Hokkaido. Wstrząsy miały magnitudę 4,4.

Zobacz także: Wzrosła liczba ofiar trzęsienia ziemi w Turcji. Nie żyje 38 osób

Na razie nie ma informacji o zniszczeniach. Nie wydano także ostrzeżenia o tsunami.

d31e055

Trzęsienie ziemi i tsunami w Fukushimie

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Honsiu nawiedziło region, w którym 11 marca 2011 roku doszło do katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima 1. Silne trzęsienie ziemi i gigantyczna fala tsunami spowodowały awarię systemów chłodzenia i w rezultacie stopienie się prętów paliwowych w elektrowni atomowej. Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych; była to największa katastrofa nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

Jednak to nie awaria elektrowni pochłonęła wówczas najwięcej ofiar, lecz samo trzęsienie ziemi i fala tsunami, którą wywołało. Spowodowały one wówczas śmierć ponad 20 tysięcy osób.

Zobacz także: Iran. Trzęsienie ziemi w pobliżu elektrowni jądrowej

Trzęsienie ziemi z 2011 roku miało magnitudę 9 i było najsilniejszym, które nawiedziło Japonię od 140 lat.

Źródło: dailymail.co.uk, japan.times.co.jp

d31e055

Podziel się opinią

Share
d31e055
d31e055
Więcej tematów