Trzęsienie ziemi w Azji zarejestrowano nawet w Raciborzu
Trzęsienie ziemi w południowo-wschodniej
Azji należało do najsilniejszych tego typu zjawisk występujących
na ziemi - ocenia Wojciech Wojtak, kierownik Śląskiego
Obserwatorium Geofizycznego PAN, które zarejestrowało wstrząsy.
Nasza aparatura rozpoczęła rejestrację ok. godziny 2.10 w nocy, cyfrowy zapis trwał kilka godzin. Natężenie trzęsienia wyniosło 8,5-8,6 w skali magnitud, stosowanej do oceny wielkości trzęsień ziemi - powiedział Wojtak.
Choć epicentrum trzęsienia znajdowało się ok. 8 tys. kilometrów od Polski, w kraju mogło ono być - według Wojtaka - nie tylko rejestrowane przez specjalistyczną aparaturę pomiarową, ale odczuwalne także - choć w minimalnym stopniu - przez ludzi.
Oczywiście nie były to odczuwalne drgania, ale na wyższych piętrach budynków można było zaobserwować np. bardzo wolne, kilkumilimetrowe kołysania przedmiotów, np. lekkie kołysanie lampy - powiedział kierownik obserwatorium.
Dodał, że obserwatorium w Raciborzu już wcześniej rejestrowało silne wstrząsy, których epicentrum było w różnych częściach świata, ale nawet trzęsienie sprzed trzech lat w Indiach nie było tak silne jak to zarejestrowane ostatniej nocy.
Śląskie Obserwatorium Geofizyczne jest jednym z ośmiu tego typu w Polsce, należących do Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.