Hidźrowie protestują
Indyjscy przedstawiciele tzw. trzeciej płci protestowali w mieście Pandua w Bengalu Zachodnim przeciw dyskryminacji. W protestach wzięło udział kilkuset przedstawicieli trzeciej płci, czyli hidźrów. Domagali się oni m.in. dostępu do pomocy społecznej.
Hidźrowie, chociaż często kojarzeni przede wszystkim z wykastrowanymi mężczyznami, nie zawsze nimi są. Mogą to być osoby urodzone jako mężczyźni, ale nie utożsamiające się z płcią męską ani męskimi rolami w społeczeństwie, transseksualiści czy obojnacy. Większość z nich nie utożsamia się z żadną płcią, chociaż część uważa się za kobiety.
Hidźrowie żyją na marginesie indyjskiego społeczeństwa. Mimo to, pełnią w nim istotną rolę. Pojawiają się m.in. na ceremoniach zaślubin i po narodzeniu dziecka. Przypisuje im się ponadnaturalne możliwości - mają przynosić bogactwo i pomyślność. Utrzymują się z datków lub ze świadczenia usług seksualnych.
Tradycja hidźrów jest bardzo stara. Wspomina o nich już "Kamasutra", której powstanie datowane jest na pierwsze wieki naszej ery.
(ib)