Trwa ładowanie...

Trzech młodych Polaków oskarżonych o terroryzm. Podpalili budynek na Ukrainie

Wraca sprawa z lutego 2018 roku. Wtedy podpalono budynek Towarzystwa Węgierskiej Kultury Zakarpacia na Ukrainie. Stać za tym ma trzech Polaków. Prokuratura uznała, że ich działania miały charakter terrorystyczny.

Trzech młodych Polaków oskarżonych o terroryzm. Podpalili budynek na UkrainieŹródło: iStock.com
d1b6i33
d1b6i33

- Ta prowokacja miała doprowadzić do pogorszenia stosunków ukraińsko-węgierskich - tak o podpaleniu budynku Towarzystwa Węgierskiej Kultury Zakarpacia na Ukrainie w lutym 2018 roku mówił oficer ABW w rozmowie z portalem tvp.info. Za incydent mają odpowiadać Polacy. Akt oskarżenia w sprawie trafił właśnie do sądu.

Za podpalenie trzech młodych Polaków - powiązanych z radykalnymi ugrupowaniami prawicowymi - miało otrzymać po tysiąc złotych. Według prokuratury ich działania miały charakter terrorystyczny.

Portal dotarł do ustaleń śledztwa prowadzonego przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zlecenie od Rosji?

- Taki ferment (pogorszenie stosunków ukraińsko-węgierskich) jest na rękę Rosji, która jest zainteresowana destabilizacją u swego zachodniego sąsiada, gdzie trwa już wojna hybrydowa w Donbasie. A wynajęcie polskich opryszków było korzystne dla Rosji, bo w razie wpadki wykonawców była możliwość zantagonizowania relacji między Polakami a Ukraińcami, które i tak nie są najlepsze - powiedział tvp.info oficer ABW.

d1b6i33

Oskarżeni Polacy to Michał P., Adrian M. i Tomasz Sz. O pierwszym z nich wiadomo, że ma wyższe wykształcenie, jest specjalistą ds. bezpieczeństwa. Według śledczych miał powiązania z organizacją neofaszystowską Falanga i prorosyjska partią Zmiana.

W styczniu i lutym 2018 r., w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wykonał zlecenie dokonania na terytorium Ukrainy czynów zabronionych polegających na publicznym nawoływaniu do nienawiści na tle narodowościowym pomiędzy obywatelami Ukrainy i Węgier: wywołania zakłócenia ustroju Ukrainy i pogłębienia podziałów narodowościowych pomiędzy Ukraińcami i Węgrami; oraz w zamiarze sfinansowania przestępstwa o charakterze terrorystycznym, polegającego na namalowaniu symboli faszystowskich i podpalenia budynku organizacji społecznej Towarzystwo Węgierskiej Kultury Zakarpacia w Użhorodzie, przekazał Adrianowi M. i Tomaszowi Sz., 1000 zł na zakup paliwa do podpalenia budynku, a także dał ww. telefony komórkowe, karty sim oraz kurtki i zlecał, aby nagrać całe zdarzenie Treść zarzutu wobec Michała P.

Żaden z trzech oskarżonych Polaków nie przyznaje się do winy i wszyscy odmawiaja wyjaśnień.

Źródło: tvp.info

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1b6i33
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b6i33
Więcej tematów