ŚwiatTrybunał w Strasburgu odrzucił roszczenia Niemców

Trybunał w Strasburgu odrzucił roszczenia Niemców

Europejski Trybunał Praw Człowieka
w Strasburgu odrzucił roszczenia o odszkodowanie od
niemieckiego rządu zgłoszone przez 71 właścicieli majątków
ziemskich, wywłaszczonych po wojnie w Niemczech Wschodnich.

30.03.2005 | aktual.: 30.03.2005 21:25

Trybunał w Strasburgu uznał, ze zjednoczone państwo niemieckie nie ponosi odpowiedzialności za wywłaszczenia przeprowadzone w radzieckiej strefie okupacyjnej i dawnej NRD.

"Sąd uznał, że Republika Federalna Niemiec nie ponosi odpowiedzialności za czyny popełniane z inicjatywy sowieckich sił okupacyjnych" - czytamy w oświadczeniu Trybunału. Niemieckie państwo nie ponosi jej także za czyny popełnione przez drugie państwo wobec Niemców, nawet jeśli Niemiecka Republika Demokratyczna zjednoczyła się potem z Republiką Federalną Niemiec.

Byli właściciele ziemscy i ich spadkobiercy powoływali się na fakt, że rekompensaty, wypłacone im przez niemieckie państwo po zjednoczeniu z 3 października 1990 roku, są niewystarczające.

Wywłaszczonych zostało około 50 tysięcy rodzin. Państwo niemieckie wypłaciło im łącznie około 5,9 mld euro, ale - zdaniem powodów - otrzymali oni jedynie 5-10% rzeczywistej wartości utraconej ziemi.

Trybunał uznał też, że nie ma podstawy prawnej do ubiegania się o restytucję własności odebranej w strefie sowieckiej i w NRD, ponieważ Niemcy Wschodnie i Zachodnie we wspólnej deklaracji z czerwca 1990 roku stwierdzały, iż unieważnienie wywłaszczeń przeprowadzonych przez władze okupacyjne nie jest możliwe.

Według niemieckiej minister sprawiedliwości Brigitte Zypries wyrok Trybunału ostatecznie rozstrzyga tę kwestię. (mila)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)