Trwa ładowanie...

Trybunał nakazał Salwadorowi osądzenie sprawców masakry w El Mozote

Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka nakazał Salwadorowi wszczęcie śledztwa w sprawie największej masakry popełnionej w czasie wojny domowej, aby jej sprawcy mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności - podaje BBC News.

Share
Trybunał nakazał Salwadorowi osądzenie sprawców masakry w El MozoteŹródło: AFP, fot: Yuri Cortez
d1m22fn

W dniach 11-13 grudnia 1981 roku żołnierze armii rządowej rozstrzelali około tysiąca mieszkańców wioski El Mozote za rzekome sympatyzowanie z lewicową partyzantką. Prawie połowę ofiar stanowiły dzieci.

Masakra w El Mozote była najkrwawszym epizodem wojny domowej w Salwadorze, która toczyła się w latach 1980-1992 i pochłonęła przeszło 75 tys. istnień ludzkich. Odpowiedzialni za rzeź nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności, ponieważ objęła ich amnestia, będąca jednym z warunków zakończenia konfliktu.

Jednak Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka orzekł, że masakra była "systematycznym planem represji" realizowanym przez armię i amnestia jej nie obejmuje. Dlatego nakazał salwadorskim władzom wszczęcie śledztwa i osądzenie żyjących sprawców - pisze BBC News.

Brytyjski serwis podkreśla, że salwadorski rzecznik praw obywatelskich z zadowoleniem przyjął orzeczenie trybunału, ale jednocześnie zaapelował do władz, by zastosowały się do wyroku.

W styczniu bieżącego roku urzędujący prezydent Mauricio Funes w imieniu państwa przeprosił publicznie naród za tragedię w El Mozote i poprosił o wybaczenie za zbrodnicze działania rządu w czasie wojny domowej.

d1m22fn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m22fn
d1m22fn
Więcej tematów