Trybunał Konstytucyjny zalegalizował baskijską partię Sortu
Trybunał Konstytucyjny zalegalizował separatystyczną baskijską partię Sortu ("Tworzymy"), wcześniej podejrzewaną o związki z terrorystami z ETA. Tym samym Trybunał anulował wyrok Sądu Najwyższego z marca 2011, zakazujący działalności tej partii.
Sąd Najwyższy uznał wówczas, że Sortu jest sukcesorką Batasuny, organizacji zdelegalizowanej w 2003 roku za powiązania z terrorystycznym ugrupowaniem ETA.
Jednak zdaniem Trybunału Konstytucyjnego Sortu powinna zostać wpisana do rejestru partii politycznych, gdyż w statucie odrzuciła terroryzm, wymieniając przy tym przemoc ETA.
Minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Jorge Fernandez Diaz oświadczył, że "rząd w Madrycie zdecydowanie nie zgadza się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego", natomiast lokalny rząd Kraju Basków przyznał, że "orzeczenie uznaje istniejącą rzeczywistość, gdyż lewica baskijska jest już reprezentowana w instytucjach publicznych".
Wcześniej, w maju 2011 roku, Trybunał Konstytucyjny anulował wyrok Sądu Najwyższego i zezwolił na działalność koalicji Bildu. Zdaniem Sądu Najwyższego, Bildu to projekt Batasuny i ETA na powrót do instytucji publicznych.