Trwa ładowanie...

Trwa zbieranie pamiątek na wystawę we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia

Wrocławski Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" zbiera pamiątki, które znajdą się na ekspozycji w Centrum Historii Zajezdnia. Wystawa będzie prezentowała historię Wrocławia z lat 1945-2016. Centrum powstaje w miejscu, gdzie w 1980 r. rodziła się dolnośląska Solidarność.

Share
Trwa zbieranie pamiątek na wystawę we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia
Źródło: Materiały prasowe
d1j39c1

We wtorek podczas konferencji prasowej pracownicy Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" zaprezentowali puszki, w których w czasach PRL była wysyłana do Polski z Francji farba drukarska dla działaczy opozycji. Eksponaty do wrocławskich zbiorów przekazała rodzina admirała Józefa Unruga, który w 1939 r. dowodził obroną wybrzeża.

Dyrektor Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" Marek Mutor, podkreślił, że niemal codziennie wrocławianie przynoszą eksponaty, które pomogą w budowaniu ekspozycji. Dodał, że najbardziej brakuje pamiątek z pierwszego okresu po II wojnie światowej.

Zakończenie budowy Centrum Historii Zajezdnia i otwarcie wystawy głównej planowane jest na sierpień 2016 r.

d1j39c1

Ekspozycja będzie składać się z kilku sekcji. Pierwsza to prolog, w którym w skróconej formie zostanie przedstawiona historia II wojny światowej. - Te wydarzenia są genezą tego co się później działo z Wrocławiem - powiedział Mutor.

Kolejna sekcja to opowieść o stolicy Dolnego Śląska lat 1945-46, czyli czasie, w którym dokonała się wymiana ludności miasta. Następnie zwiedzającym zostanie przedstawiony okres stalinowski. - Wrocław wówczas był ważnym obszarem, ponieważ tutaj schronienia szukało wielu żołnierzy podziemia niepodległościowego, a jednocześnie w propagandzie ówczesnych władz Ziemie Odzyskane zajmowały bardzo ważne miejsce - dodał dyrektor.

"Głos zza żelaznej kurtyny" to sekcja, w której poprzez audycje Radia Wolna Europa zostanie przedstawiony obraz państw zachodnich w czasie, gdy Polska była w strefie wpływów ZSRR.

Osobna cześć wystawy zostanie poświęcona orędziu biskupów polskich do niemieckich z 1965 r., którego inicjatorem był ówczesny arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek. - Będzie to również przedstawienie historii porozumienia polsko-niemieckiego, którego orędzie było istotnym etapem - mówił Mutor.

d1j39c1

Kolejne części wystawy będą poświęcone podziemiu niepodległościowym lat 80. oraz historii najnowszej. W tej ostatniej sekcji przedstawione zostaną wielka powódź z 1997 r. oraz Kongres Eucharystyczny, który odbył się w stolicy Dolnego Śląska w tym samy roku.

Centrum Historii Zajezdnia powstaje w historycznej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie podczas strajków w sierpniu 1980 r. rodziła się dolnośląska Solidarność. Centrum będzie prowadzone przez wrocławski Ośrodek "Pamięć i Przyszłość". Przebudowa historycznej zajezdni i jej adaptacja na cele wystawiennicze ma kosztować 36 mln zł.

Centrum jest jednym z projektów związanych z tytułem Europejskiej Stolicy Kultury, który Wrocław będzie piastował w 2016 r. Powstaje m.in. dzięki dotacji w wysokości 15 mln zł pochodzącej z tzw. funduszu norweskiego.

d1j39c1

Podziel się opinią

Share
d1j39c1
d1j39c1
Więcej tematów