Trwa ładowanie...

Trwa zabudowa "wstydliwych miejsc" na ul. Półwiejskiej

W dwóch najbrzydszych miejscach reprezentacyjnego deptaka Poznania - ul. Półwiejskiej - nareszcie powstają nowe budynki.

Share
Trwa zabudowa "wstydliwych miejsc" na ul. Półwiejskiej
Źródło: WP.PL, fot: Zenon Kubiak
d46oze7

Ulica Półwiejska to główny deptak Poznania. Wydawałoby się, że w takim miejscu wszystko musi lśnić i pięknie się prezentować. Niestety, od lat niezależnie od tego, od której strony wchodziło się na ulicę, jej podziwianie trzeba było rozpocząć od oglądania miejsc mało reprezentacyjnych. Od strony placu Wiosny Ludów i Kupca Poznańskiego straszyła pusta działka obnażająca odrapane ściany kamienic po zburzeniu słynnego "Żelazka". Z kolei od strony ul. Królowej Jadwigi przechodnie mijali odrapane budki drobnych handlowców. Teraz to się zmienia.

Od strony placu Wiosny Ludów po wielu latach wreszcie ruszyła budowa biurowca o nazwie "Połwiejska_2". Zajmie on spory nie zagospodarowany kawałek miasta na rogu z ul. Krysiewicza. Do budynku będzie się wchodziło od strony ulicy. Podziemie, parter i I piętro będą zajmowały lokale handlowe, kolejne zajmie parking na 71 miejsc, a nad nim zostaną umiejscowione biura. Budynek ma zostać oddany do użytku w pierwszej połowie 2015 r.

Wznosząca budynek spółka GN Group zrealizuje także inwestycję na sąsiedniej działce przy ul. Krysiewicza, gdzie powstanie biurowiec o nazwie "K9" przeznaczony dla firm które szukają mniejszych lokali. W obiekcie przewidziano m.in. na każdym piętrze w pełni wyposażone sale konferencyjne i inne przestrzenie, wszystkie do wspólnego użytku dla najemców biur. Ponadto K9 będzie spełniał wszelkie wymogi dla "zielonego" budynku. Budynek z swoją szklaną fasadą będzie spełniał też rolę lustra odbijającego światło dla sąsiedniego budynku "Półwiejska_2". Po zakończeniu budowy inwestor przebuduje całą ul. Krysiewicza wraz z chodnikami.

d46oze7

Przy okazji tych inwestycji zostaną wyremontowane chodniki na ul. Strzeleckiej, a przy przystanku "Plac Wiosny Ludów" naprzeciwko Urzędu Kontroli Skarbowej powstanie nowy, niewielki skwerek.

Zmienia się również drugi koniec ul. Półwiejskiej. Na narożniku tej ulicy przy skrzyżowaniu z ul. Królowej Jadwigi można już podziwiać bryłę nowej sześciopiętrowej kamienicy "Półwiejska 47". Budująca ten obiekt firma Inwestycje Wielkopolski chce go przeznaczyć na handel, biura i mieszkania. Pierwsi mieszkańcy mają tu się wprowadzić w połowie 2015 r.

W efekcie tej inwestycji ma zostać zlikwidowany jeden pas jezdni pomiędzy ulicami Półwiejską a Krakowską. Piesi zyskają dzięki temu znacznie więcej przestrzeni.

d46oze7

Podziel się opinią

Share
d46oze7
d46oze7
Więcej tematów