Trwa ładowanie...
d4mowbv

Trump zagroził Wenezueli interwencją militarną. "To akt szaleństwa"

Prezydent USA Donald Trump zagroził w piątek Wenezueli niesprecyzowaną bliżej "opcją militarną" w odpowiedzi na kryzys polityczny w tym kraju. Rząd w Caracas określił to jako "akt szaleństwa". Trump odrzucił propozycję prezydenta Wenezueli odbycia rozmowy telefonicznej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent USA Donald Trump
Prezydent USA Donald Trump (PAP/EPA)
d4mowbv

Podczas zaimprowizowanej konferencji prasowej w Bedminster, w stanie New Jersey, Donald Trump mówił o sytuacji w Wenezueli. Stwierdził, że "ludzie (tam) cierpią i umierają".

- Mamy wiele opcji wobec Wenezueli, w tym możliwą opcję militarną, jeśli okaże się konieczna - dodał. Odpowiadając na pytania, prezydent nie chciał jednak podać bliższych szczegółów. - Nie będziemy się wypowiadać na ten temat, ale operacja militarna - opcja militarna - bez wątpienia wchodzi w grę - powiedział.
To oświadczenie zaszokowało rząd w Caracas. Minister obrony Wenezueli Vladimir Padrino określił wypowiedź Trumpa jako "akt szaleństwa".

Wedle Białego Domu prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zaproponował Trumpowi przeprowadzenie rozmowy telefonicznej - propozycja została odrzucona. W opublikowanym komunikacie podkreślono, że prezydent USA będzie chętnie rozmawiać z przywódcą Wenezueli, ale wtedy "kiedy w tym kraju przywrócona zostanie demokracja".

d4mowbv

Rzecznik Departamentu Obrony USA oświadczył, że siły zbrojne Stanów Zjednoczonych są gotowe do ochrony obywateli amerykańskich i interesów USA, ale sugerowanie przez rząd w Caracas, że Waszyngton planuje interwencję zbrojną są "pozbawione podstaw".

Reuter przypomina, że władze Wenezueli, a zwłaszcza prezydent Maduro, od dawna zarzucały Waszyngtonowi, że planuje interwencję wojskową w ich kraju. Według anonimowych źródeł, przygotowując się na taką ewentualność rozmieszczono wzdłuż wybrzeża baterie pocisków przeciwlotniczych.

Sytuacja pogrążonej w głębokim kryzysie gospodarczym i politycznym Wenezueli stale się pogarsza. Coraz częściej dochodzi do aktów przemocy a ostatnio siły antyrządowe wykradły broń z jednej z baz wojskowych. Nowo wybrane Zgromadzenie Konstytucyjne, w rezultacie sfałszowanych - zdaniem opozycji - wyborów postawiło się ponad kontrolowanym przez opozycję parlamentem.

d4mowbv

Podziel się opinią

Share

d4mowbv

d4mowbv
Więcej tematów